PolskaSejm: nie dla wysokiej komisji obywatelskiej ws. Smoleńska

Sejm: nie dla wysokiej komisji obywatelskiej ws. Smoleńska

Sejm w głosowaniu nie zgodził się na powołanie złożonej z ekspertów wysokiej komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Sejm: nie dla wysokiej komisji obywatelskiej ws. Smoleńska
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

04.01.2013 | aktual.: 04.01.2013 11:09

Wniosek o odrzucenie projektu przygotowanego przez klub Solidarnej Polski poparło 281 posłów, przeciw było 149, a czterech wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie: PO, RP, SLD, większość PSL i jeden niezrzeszony. Przeciw były kluby PiS i SP oraz Eugeniusz Kłopotek (PSL) i dwóch posłów niezrzeszonych. Wstrzymało się czterech posłów PSL.

Zgodnie z projektem uchwały komisja miałaby dysponować wszystkimi uprawnieniami komisji śledczej, a także uprawnieniem do zwracania się do państw trzecich, organizacji i instytucji międzynarodowych o współpracę w zakresie swojego działania oraz powoływania biegłych, w tym obywateli państw trzecich.

Projekt przewidywał zobowiązanie sejmu, by w drodze ustawy powołał wysoką komisję obywatelską, której zadaniem byłoby wyjaśnienie przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Do składu komisji nie mogliby być powołani parlamentarzyści, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz inne osoby czynnie uczestniczące w konfliktach politycznych. Z kolei na wszystkie organy państwa ustawa winna nałożyć obowiązek współpracy z komisją w zakresie jej działania.

Biuro Analiz Sejmowych uznało, że "sformułowana w projekcie idea powołania w drodze odrębnej ustawy nowego specjalnego organu państwa (...) nie powinna być uznana za sprzeczną z konstytucją". Jak tłumaczyło, ustawodawca ma bowiem ogólną kompetencję do tworzenia nowych nieprzewidzianych w konstytucji organów państwa.

Wątpliwości ekspertów z Biura wzbudziło jednak postulowane w projekcie SP przyznanie takiej komisji wszystkich kompetencji komisji śledczej. Biuro zwracało uwagę, że komisja śledcza jest organem konstytucyjnym i jej legitymacja prawna jest silniejsza niż organów powoływanych na mocy zwykłej ustawy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)