Sejm debatuje o zmianach w ustawie lustracyjnej
Sejm wznowił obrady i będzie głosować poprawki Senatu do zmian w ustawie lustracyjnej.
18.10.2006 | aktual.: 18.10.2006 09:30
Komisja nadzwyczajna zajmująca się zmianami w lustracji i IPN negatywnie zaopiniowała poprawkę nakazującą zwalnianie z pracy osób wskazanych przez IPN w zaświadczeniu jako osobowe źródło informacji (OZI) lub funkcjonariuszy służb PRL. Nakaz ten nie obejmowałby tylko tych osób, które oczyszczą się przed sądem. Jeśli Sejm odrzuci tę poprawkę, pozostanie zapis, że pracodawca ma jedynie możliwość, a nie nakaz zwalniania OZI.
Komisja opowiedziała się też przeciw poprawce niedopuszczającej dziennikarzy do akt zgromadzonych w IPN. Komisja proponuje też odrzucenie zmienionych przez Senat zasad wyboru kolegium IPN. Posłowie pozytywnie zaopiniowali pozostałych ponad 60 poprawek Senatu, np. tę rozszerzającą katalog instytucji uznawanych za organa bezpieczeństwa państwa o PRL-owską cenzurę i urząd do spraw wyznań.
Być może w bloku porannych głosowań odbędzie się też głosowanie nad nowelizacją prawa bankowego. We wtorek po drugim czytaniu projektu Sejm odesłał go ponownie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Nowela ma umożliwić podział banków działających w formie spółki akcyjnej.
Wprowadzenie możliwości podziału banków uzgodnił w kwietniu polski rząd, podpisując z UniCredito umowę w sprawie fuzji Pekao SA i BPH. Zgodnie z umową, zmiany powinny zostać przeprowadzone do 19 października br. Ustawa zmieniająca Prawo bankowe powinna więc ukazać się w najbliższy czwartek w Dzienniku Ustaw. Projekt zakłada, że ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Zgłoszone poprawki dotyczą m.in. terminu wejścia ustawy w życie - wprowadzenia siedmiodniowego vacatio legis i jednoczesnej nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Drugie czytanie projektu nowelizacji miało zostać przeprowadzone w ubiegły czwartek, jednak nie doszło do niego w związku z przerwą w obradach Sejmu.
Po południu Sejm ma wysłuchać informacji rządu o "sytuacji społecznej i materialnej polskich rodzin, sytuacji demograficznej, promocji życia w Polsce oraz sytuacji dzieci i młodzieży" oraz o programie "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".