PolskaSejm cieszy się małym autorytetem u 85% Polaków

Sejm cieszy się małym autorytetem u 85% Polaków

85% badanych uważa, że Sejm cieszy się małym autorytetem społecznym - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Według 4%, Sejm cieszy się dużym autorytetem; 11% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Sejm cieszy się małym autorytetem u 85% Polaków
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

65% ankietowanych sądzi, że Sejm podejmuje nietrafne decyzje; 8% ma przeciwną opinię; zdania w tej sprawie nie ma 27% badanych.

Według 74% Sejm pracuje zbyt opieszale; 8% badanych sądzi, że we właściwym tempie. 18% respondentów nie wie, jak odpowiedzieć na to pytanie.

10% sądzi, że Izba niższa parlamentu działa dla dobra Polski; 78% uważa, że pracuje głównie dla dobra partii i polityków. Nie ma zdania w tej sprawie 12% ankietowanych.

54% respondentów ocenia, że obecny Sejm nie zrobił praktycznie nic, by rozwiązać najważniejsze dla kraju sprawy. Według 28% - Izba dużo zrobiła, jednak dużo też zaniedbała. 7% ankietowanych uważa, że jej działalność jest szkodliwa dla kraju. 10% pytanych nie ma zdania w tej sprawie.

Według 36% badanych, obecny Sejm jest gorszy od poprzedniego. Identyczny odsetek respondentów uważa, że jest on taki sam. 15% pytanych sądzi natomiast, że obecna Izba jest lepsza od poprzedniej. Nie ma zdania na ten temat 13% pytanych.

Nienajlepsze zdanie ankietowani mają na temat posłów.

Zdaniem 47% respondentów, posłowie mają odpowiednie kompetencje i umiejętności, by być posłami. Zdaniem 38% z nich, umiejętnościami takimi dysponuje mniej więcej połowa posłów. Tylko 5% badanych uważa, że zdecydowana większość posłów posiada stosowne kompetencje do sprawowania mandatu. 10% nie ma zdania.

Tylko 2% badanych uważa, że posłowie reprezentują interesy ludzi, którzy na nich głosowali; 5% z nich sądzi, że w swej działalności posłowie kierują się interesem całego społeczeństwa.

49% jest natomiast zdania, że posłowie dbają tylko o interesy swojej partii; 21% pytanych sądzi, że wyłącznie swoje własne. 9% respondentów uważa, że posłowie mają na uwadze interesy swoich znajomych, kolegów lub krewnych, 6% - że środowiska, z którym są związani zawodowo.

Jedynie 6% badanych jest zdania, że większość posłów myśli podobnie jak oni. Według 52% ankietowanych, tylko niektórzy posłowie podzielają ich poglądy. 30% uważa, że Sejmie nie ma posłów, którzy by myśleli tak jak oni. Opinii na ten temat nie ma 12% respondentów.

50% pytanych nie ma poczucia, że w Sejmie są posłowie, którzy bronią interesów takich ludzi, jak oni. Poczucie takie ma 33% respondentów. "Trudno powiedzieć" na powyższe pytanie odpowiada 17% badanych.

W sondażu zapytano też o oceny Senatu. 63% badanych jest zdania, że Senat ma mały autorytet społeczny; dla 10% autorytet Senatu jest duży, 27% badanych nie ma na ten temat zdania.

51% uważa, że Senat nie ma większego wpływu na treść uchwalanych ustaw, 22% że ma istotny wpływ; 27% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Tempo prac Senatu ocenia źle 52% badanych; 13% uważa, że Senat pracuje we właściwym tempie; 35% nie ma zdania.

60% uważa, że Senat dba głównie o dobro partii i polityków. 13% uważa, że działa dla dobra Polski, 27% nie ma zdania.

36% badanych uważa, że senatorowie nie posiadają umiejętności i kompetencji; 36% jest zdania, że tylko nieliczni senatorowie są kompetentni; 8% jest przekonanych, że wszyscy senatorowie mają potrzebne umiejętności, 20% nie ma zdania w tej kwestii.

Polacy nie mają jednoznacznej opinii na temat likwidacji Senatu. Minimalnie przeważają osoby popierające zniesienie izby wyższej parlamentu (37%); ale niewiele mniej badanych (35%) uważa, że Senat jest potrzebny i ma w procesie legislacyjnym duże znaczenie. Ponad 28% ankietowanych nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 2-5 marca 2007 roku na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)