Trwa ładowanie...
d2fchfg
15-04-2004 12:10

Segregacja uczniów wg kasy

W co piątej miejskiej szkole podstawowej istnieje podział dzieci ze względu na pochodzenie społeczne i status materialny opiekunów. Wskutek tego powstają elitarne klasy, w których uczą się dzieci rodziców z wyższym wykształceniem i takie, które kształcą dzieci rodziców z wykształceniem zawodowym i bezrobotnych. Takie są wyniki z raportu Instytutu Spraw Publicznych "Segregacje na progu szkoły podstawowej".

d2fchfg
d2fchfg

Autorka raportu doktor Barbara Murawska z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że szkoły, segregując uczniów, chcą być bardziej atrakcyjne. Organizują dodatkowe, płatne zjęcia, czasem określane jako pakiet, który obejmuje między innymi: naukę języków obcych, informatykę czy kółka plastyczne. - Dyrektorzy tych szkół twierdzą, że ze względu na organizację pracy lepiej, aby te dzieci uczyły się w jednym oddziale klasowym - powiedziała Barbara Murawska. Dyrektorowie tłumaczą, że do klas o lepszym składzie społecznym chodzą uczniowie rodziców, którzy pracują, bo jest to klasa poranna. Natomiast do klasy popołudniowej chodzą uczniowie rodziców bezrobotnych lub mających kłopoty z zatrudnieniem.

Zdarzają się również przypadki, że dzieci z trudnych klas uczą się w gorszych salach lekcyjnych.

Doktor Barbara Murawska podkreśliła, że niedopuszczalna jest segregacja uczniów w szkołach publicznych. "Jeżeli nakładamy na państwo obowiązek kształcenia wszystkich obywateli w szkołach publicznych, jesteśmy zobowiązani, by ta oferta edukacyjna była taka sama dla wszystkich dzieci, bez względu na ich pochodzenie społeczne" - podkreśliła.

Badania dotyczące segregacji uczniów w szkołach podstawowych przeprowadzono w ubiegłym roku w 20 miejskich i 10 wiejskich szkołach. W szkołach wiejskich ten problem nie występuje.

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj