Trwa ładowanie...

"Sedesowce" zyskają nowy wygląd. Na wiosnę rozpocznie się generalny remont

"Sedesowce" stojące przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu przejdą generalny remont elewacji. Po ponad 40 latach od wybudowania jest szansa, że wreszcie będą wyglądać tak, jak zakładał pierwotny projekt.

Share
"Sedesowce" zyskają nowy wygląd. Na wiosnę rozpocznie się generalny remont
Źródło: Facebook / Wrocławski Manhattan
d2eqpt8

Stojące na wrocławskim "Manhattanie" bloki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych w stolicy Dolnego Śląska budynków mieszkalnych. "Sedesowce" to potoczna nazwa sześciu wieżowców stojących przy pl. Grunwaldzkim i ul. Marii Skłodowskiej-Curie, a wzięła się ona prawdopodobnie od charakterystycznych, owalnych zagłębień okiennych. Oprócz sześciu wieżowców zabudowę "Manhattanu" dopełniają trzy pawilony handlowe.

Wieżowce oraz pawilony oddano do użytku w 1973 r. Obecnie wrocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" ogłosiła przetarg na termomodernizację i remont budynków. - Będzie to pierwszy generalny remont od ponad 40 lat - mówi Marcin Miłosz z SM "Piast". Jest dzięki temu szansa, że "sedesowce" wreszcie będą wyglądać tak, jak zaprojektowała je Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Projekt stworzony w latach 1967-1970 przez Grabowską-Hawrylak zakładał, że 16-piętrowce zostaną wykonane z białego betonu. Dodatkowo, balkony miały być wykończone cegłą klinkierową oraz ciemnym drewnem. We wnękach elewacji znajdować się miały pnące rośliny, a dachy pawilonów usługowo-handlowych miały być wysłane trawą.

d2eqpt8

Niestety, projekt przerósł możliwości produkcyjne i finansowe - ostatecznie użyto szarego betonu, trawę na dachach zastąpiła papa, a pozostała roślinność została pominięta. W niektórych miejscach oszczędzono również na elewacji. Budowę prowadzoną przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego zakończono w 1973 r.

(fot. Facebook / Wrocławski Manhattan)
Źródło: (fot. Facebook / Wrocławski Manhattan)

Remont "sedesowców" musi być zgodny z zaleceniami konserwatora zabytków, ponieważ kompleks wieżowców znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ustalono, że budynki zostaną pokryte białym tynkiem, a stolarka drzwi wejściowych i okien zostanie wymieniona. Wzmocnione zostaną także żelbetowe elementy konstrukcji bloków. Istnieje zatem możliwość, że wygląd "sedesowców" zbliży się do projektowanego.

Prace remontowe powinny rozpocząć się na początku marca 2015 r. i potrwają co najmniej 2 lata. Na razie nie jest znany koszt tej inwestycji.

d2eqpt8

Podziel się opinią

Share
d2eqpt8
d2eqpt8
Więcej tematów