PolskaSdPl: projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

SdPl: projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Zmiany w zakresie przyznawania stypendiów socjalnych oraz innych świadczeń pomocy materialnej dla studentów - to główny cel projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz wyższych szkołach zawodowych, który złożył do laski marszałkowskiej klub Socjaldemokracji Polskiej.

Przewodnicząca klubu SdPl Jolanta Banach powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji "ma być barierą przed obniżaniem dotacji na pomoc materialną dla studentów".

Projekt zakłada ustalenie obowiązującego na wszystkich uczelniach minimalnego kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne (nie może być niższe niż kwota określona w ustawie o pomocy społecznej czyli 316 zł na osobę w rodzinie), minimalnej kwoty stypendium socjalnego (nie niższej niż dwukrotność zasiłku rodzinnego, czyli 88 zł), a także wprowadzenie stypendiów dla studentów niepełnosprawnych.

Wedle obecnych przepisów uczelnia sama określa kryteria uprawniające do stypendium socjalnego i wysokość tego stypendium. To oznacza, że jak jest mało pieniędzy z budżetu państwa, to uczelnia może kryteria dochodowe ustalić na przykład poniżej minimum egzystencji - powiedziała Banach.

Proponowane przez SdPl zmiany w ustawie mają też zapewnić samorządom studenckim prawo opiniowania nie tylko podziału dotacji budżetowych na stypendia, ale także podziału całego funduszu pomocy materialnej dla studentów.

Socjaldemokracja chce także wprowadzenia, poza stypendium socjalnym, dodatkowych świadczeń pieniężnych wspierających niezamożnych studentów, takich jak m.in. dopłaty do posiłków i zakwaterowania, oraz przedłużenia możliwości pobierania stypendium na magisterskich studiach uzupełniających z 2,5 do 3 lat.

Zdaniem Banach, ostania nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym i o wyższych szkołach zawodowych, która weszła w życie 28 koniec maja i która miała kompleksowo uregulować system pomocy materialnej dla studentów, nie spełnia swojego zadania i nie zapewnia powszechnego oraz równego dostępu do wykształcenia.

Jak dodała, zasadniczą wadą obecnie obowiązującego systemu stypendialnego jest ustalanie wyłącznie przez uczelnie kryterium dochodowego uprawniającego do stypendium oraz brak zdefiniowania minimalnej kwoty stypendium socjalnego.

W pracy nad nowelizacją ustawy posłom SdPl pomagali przedstawiciele ośrodków akademickich i samorządów studenckich m.in. z Politechniki i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego.

Przyjęta wiosną tego roku przez Sejm nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym i o wyższych szkołach zawodowych zakłada, że o stypendia - zarówno socjalne, jak i naukowe - mogą występować studenci wszystkich typów szkół i kształcący się w różnym trybie. Wcześniej mogli z nich korzystać jedynie studenci studiów dziennych uczelni państwowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)