PolskaSdPl podsumowała dwa miesiące rządu Marka Belki

SdPl podsumowała dwa miesiące rządu Marka Belki

Duża część postulatów Socjaldemokracji
Polskiej - które znalazły się w kontrakcie, jaki SdPl zawarła z
premierem Markiem Belką - nie została jeszcze zrealizowana -
ocenił szef partii Marek Borowski.

Obraz

Na konferencji prasowej w Sejmie - podsumowującej dwa miesiące, jakie upłynęły od decyzji SdPl o poparciu rządu - Borowski powiedział, że gdyby w poniedziałek powtórnie głosowane było wotum zaufania dla rządu, to - biorąc pod uwagę stan realizacji postulatów SdPl - jego partia takiego wotum by nie udzieliła.

W dobrym kierunku

Borowski zaznaczył jednak, że "prace rządu posuwają się w dobrym kierunku", a SdPl pozytywnie ocenia politykę kadrową rządu. Jako trafne decyzje premiera wymienił nominację Andrzeja Ananicza na szefa Agencji Wywiadu i odwołanie osób pełniących funkcje poselskie ze stanowisk sekretarzy stanu.

Szef SdPl zarzucił rządowi Marka Belki niezrealizowanie postulatów jego partii dotyczących m.in.: większej jawności deklaracji majątkowych w administracji, informowania o śledztwach prowadzonych przeciwko funkcjonariuszom publicznym oraz wzmocnienia prawa umożliwiającego egzekucję alimentów.

Innymi postulatami, których realizacji oczekuje Socjaldemokracja, jest: konsultowanie przez rząd ważnych projektów prywatyzacyjnych z sejmowymi komisjami, obniżenie rent wdowich z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, zaproponowanie nowych zasad dorabiania do emerytur lub rent i obniżenie dla drobnych przedsiębiorców składki na ZUS.

O co wnosi SdPl

SdPl chce także, aby rząd przygotował program walki z niedożywieniem, ustanowił Fundusz Stypendialny dla uczniów niezamożnych oraz wspierał wczesną rehabilitację dzieci niepełnosprawnych.

W ocenie Borowskiego niektóre postulaty SdPl zostały już jednak zrealizowane, inne są przygotowywane, a realizacja jeszcze innych jest "być może" zaawansowana. Z kilkunastu postulatów SdPl zlikwidowano już "stary portfel" emerycki i uchwalono ustawę zdrowotną. Rząd odstąpił też od podwyższania wieku emerytalnego kobiet i dodatkowej przyspieszonej weryfikacji rent.

Borowski pozytywnie ocenił, przyjętą przez rząd ustawę o konkursach na stanowiska szefów urzędów centralnych. Jeśli chodzi jednak o zasadniczą ustawę, czyli tę która dotyczy ponad stu tysięcy stanowisk w całej administracji rządowej to Rada Ministrów go jeszcze nie przyjęła, zatem na dzisiaj oceniamy postulat SdPl o obowiązkowych konkursach w administracji jako niezrealizowany - zaznaczył.

Co z radami nadzorczymi?

W ocenie szefa SdPl rząd nie przedstawił też żadnych propozycji w sprawie zmniejszenia liczby członków rad nadzorczych. Wciąż nie ma też listy członków spółek Skarbu Państwa - ukazała się co prawda lista nazwisk, ale przecież nie o to chodziło. Wciąż nie wiadomo, kto ma jakie kwalifikacje i przez kogo jest rekomendowany - uważa Borowski.

Zwracamy premierowi uwagę na to, że czas mija, a pewne ważne kwestie (dotyczące postulatów Socjaldemokracji - PAP) nie są jeszcze rozwiązane - zaznaczył szef SdPl. Borowski podkreślił też, że SdPl wywiązuje się w Sejmie ze swych zobowiązań i oczekuje, że rząd będzie realizował swoje.

Lider SdPl zapowiedział, że SdPl oceni realizację kontraktu pod koniec września, czyli tuż przed zapowiedzianym ponownym głosowaniem nad wotum dla rządu Marka Belki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)