Trwa ładowanie...
d4fxisd
06-09-2005 14:20

SdPl o problemach systemu edukacji

Stworzenie specjalnego konta zarządzanego przez ministra edukacji, finansowanego z odpisów prywatyzacyjnych oraz z 50-procentowego odpisu od podstawy opodatkowania dla osób chcących wspierać polską edukację - zaproponowała w Warszawie Socjaldemokracja Polska podczas konwencji edukacyjnej.

d4fxisd
d4fxisd

To dosyć odważne rozwiązania, ale mogą dokonać przełomu w polskiej edukacji - oceniła wiceszefowa partii Jolanta Banach. Według niej, funkcjonowanie funduszu mogłoby zostać uregulowane ustawowo, np. w ustawie o systemie oświaty.

Środki z funduszu minister edukacji mógłby przeznaczyć przede wszystkim na wspieranie systemu stypendialnego - podkreśliła Banach. Oprócz tego, z tych pieniędzy byłyby finansowane m.in. zajęcia dodatkowe w szkołach.

SdPl zaapelowała również o porozumienie ponadpartyjne w celu "ustalenia standardów edukacyjnych i potrzeb oświaty i nauki".

W ocenie posłanki SdPl Mirosławy Kątnej, obecna kampania wyborcza jest zdominowana przez sprawy "teczek, podatków, personaliów". Nie da się prowadzić dobrze państwa, opierając się tylko na bieżących kwestiach, wynikających z tzw. afer i awantur - podkreśliła Kątna.

d4fxisd

Niech wyborcy zobaczą, że sprawa edukacji jest ważna dla polityków - zwróciła się Kątna do polityków wszystkich partii. Zaproponowała, żeby przedstawili oni własny program edukacyjny lub skorzystali z rozwiązań SdPl.

Ministrze edukacji, z jakiejkolwiek partii będziesz - potraktuj poważnie tych, dla których będziesz pracował. Nie można ciągle eksperymentować na milionach młodych Polaków - zaapelowała Banach.

Socjaldemokracja zaproponowała też wprowadzenie przepisów warunkujących wydanie zgody na budowę super- lub hipermarketu od stworzenia przez inwestora minimum 10 w pełni wyposażonych pracowni internetowych. Od wielkości hipermarketu miałaby zależeć liczba sal internetowych.

Przedstawiciele SdPl podkreślili, że takie rozwiązanie jest stosowane w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem, jego wprowadzenie może szybko poprawić internetyzację lokalnych społeczności.

d4fxisd

Inne edukacyjne postulaty SdPl to m.in.: powszechna edukacja przedszkolna, również na wsi; wprowadzenie zerówki od 5 roku życia (obecnie od 6 roku), a szkoły podstawowej - już dla sześciolatków (dzięki temu powróciłoby 4-letnie liceum, co - zdaniem SdPl - jest potrzebne) oraz ograniczenie liczebności klas do 20 osób.

SdPl proponuje również obowiązkową naukę języka angielskiego od 4 klasy szkoły podstawowej i likwidację jednej z dwóch lekcji religii tygodniowo, na rzecz dodatkowej godziny angielskiego.

Socjaldemokracja chciałaby również ograniczyć nauczanie wiedzy encyklopedycznej na rzecz uczenia "zadaniowego" i rozwoju umiejętności. Proponuje radykalne zmniejszenie liczby podręczników do danego przedmiotu (obecnie jest ich po kilkanaście), odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela.

d4fxisd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxisd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj