PolskaSdPl apeluje o szeroką koalicję

SdPl apeluje o szeroką koalicję

Lider Socjaldemokracji Polskiej Marek
Borowski zaapelował o stworzenie szerokiej koalicji w
przyszłorocznych wyborach samorządowych. Według SdPl, taka
koalicja miałaby stawić czoła "narodowo-konserwatywnej,
populistycznej i niechętnej wobec Europy prawicy".

SdPl apeluje o szeroką koalicję

Sama lewica to za mało. Czynnikiem tworzącym i spajającym lokalną koalicję powinien stać się wspólny kandydat na prezydenta lub burmistrza - podkreślił Borowski na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, od wyłonienia kompetentnego kandydata o dużym autorytecie powinny rozpoczynać się wszelkie rozmowy na temat współpracy w wyborach samorządowych. Lider SdPl poinformował, że jego ugrupowanie będzie rozmawiać w tej sprawie z Partią Demokratyczną-demokraci.pl, Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz innymi partiami lewicowymi i centrowymi. Nie chciał jednak sprecyzować jakimi.

Borowski potwierdził, że spotkał się z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem w celu "wymiany poglądów na temat rozwoju sytuacji". Poinformował jednak, że "na dzisiaj PO przyjęła inną postawę polityczną". W opinii Borowskiego, "bliższa współpraca nie wydaje się na tym etapie możliwa".

Jak dodał szef Socjaldemokracji, szerokie porozumienie wszystkich "prodemokratycznych i proeuropejskich partii oraz organizacji społecznych" byłoby polityczną odpowiedzią dla polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy - jego zdaniem - dążą do uzyskania "władzy absolutnej umożliwiającej pełne zawłaszczenie państwa".

W opinii lidera SdPl, w ostatnich dniach nastąpił "gwałtowny atak Prawa i Sprawiedliwości na media". Borowski odniósł się w ten sposób do piątkowego uchwalenia przez Sejm projektu nowelizacji tzw. ustaw medialnych. Zmniejszają one m.in. skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dziewięciu do pięciu członków.

Borowski zaapelował do opozycji parlamentarnej o zaskarżenie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego. Ostrzegł, że PiS zamierza zrealizować wszystkie pomysły, które znalazły się w projekcie konstytucji autorstwa tego ugrupowania. Wszystko, co tam jest, już nastąpiło albo za chwilę nastąpi. Jest to wielki program zawłaszczania państwa. Mówimy mu zdecydowane "nie" - zaznaczył.

Jego zdaniem, następnym etapem będzie ingerencja w niezawisłość sądów. Następny etap, po objęciu prezydentury przez Lecha Kaczyńskiego, to będzie zainteresowanie tym, w jaki sposób mianowani są sędziowie i na pewno będzie miała miejsce próba przejęcia kontroli nad tym procesem- powiedział Borowski.

W niedzielę zebrał się nowy zarząd SdPl, wyłoniony w grudniu podczas obrad konwentu krajowego Socjaldemokracji. Głównym tematem obrad są przygotowania do wyborów samorządowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)