"Ścieżka Chopina" na radomskim dworcu i w centrum miasta
Multimedialny i interaktywny projekt pt. "Ścieżka Chopina. Od mazurka do nokturnu" realizuje na radomskim dworcu kolejowym i w centrum miasta Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
Projekt stanowi część programu obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.
Na projekt składają się dwie interaktywne instalacje multimedialne umieszczone w dwóch różnych miejscach Radomia. Pierwszą - ustawiono w hali głównej radomskiego dworca PKP. Ma ona formę przyklejonej na posadzce foliowej klawiatury. Przechodząc po klawiszach, przypadkowe osoby mogą "wygrywać" nuty znanych utworów Chopina.
Druga instalacja pt. "Luneta" umieszczona została w samym centrum Radomia, na placu Konstytucji 3 Maja. Każdy przechodzień przez specjalnie skonstruowane urządzenie może oglądać otaczającą go przestrzeń i nakładające się na ten obraz nuty. Poruszając lunetą, można uruchomić fragmenty utworów Chopina i ikony związane z jego życiem.
Jak wyjaśnia autor projektu Grzegorz Rogala, w obydwu instalacjach zastosowano kamery internetowe, a urządzenia działają w oparciu o analizę obrazu wideo.
Realizacje łączy ścieżka w postaci prowadzonych ulicami Radomia nut i strzałek.
Według wicedyrektora ds. artystycznych radomskiej "Elektrowni" Zbigniewa Belowskiego, "Ścieżka Chopina" to nie tylko niecodzienny sposób uczczenia Fryderyka Chopina, ale i możliwość bezpośredniego kontaktu odbiorców z jego muzyką.
- Mamy nadzieję, że ta "ścieżka" i ta muzyka zainspiruje wiele osób do tego, żeby głębiej twórczość Chopina przeanalizować i do niej dotrzeć w sposób bezpośredni poprzez kontakt muzyczny - powiedział Belowski.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie realizowany do 30 września.