Trwa ładowanie...
d3myra5
23-02-2005 12:40

Schroeder zadowolony ze wspólnych nacisków na Iran

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wyraził w środę zadowolenie, że wysiłek dyplomatyczny Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii w celu skłonienia Iranu do zrezygnowania ze zbrojeń nuklearnych cieszy się wsparciem USA.

d3myra5
d3myra5

Wspólnym celem Stanów Zjednoczonych i Europy jest skłonienie Iranu do rezygnacji z posiadania broni atomowej - podkreślili prezydent USA George W. Bush i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

Obaj politycy spotkali się z prasą po zakończeniu trwającej półtorej godziny rozmowy na zamku w Moguncji. Bush przybył z krótką roboczą wizytą do Niemiec w ramach podróży po Europie. Jest to jego pierwsza od maja 2002 roku wizyta w Niemczech.

Nie wolno pozwolić Iranowi na posiadanie broni atomowej - powiedział Bush. Podkreślił, że władze irańskie złamały międzynarodowe umowy dotyczące energii jądrowej i prowadziły prace nad wzbogaceniem uranu, co zostało wykryte.

Amerykański prezydent powtórzył stanowisko zaprezentowane dzień wcześniej w Brukseli, że jego kraj nie wyklucza żadnej opcji wobec Iranu. "Wszystkie opcje są jeszcze w grze" - zaznaczył. Dodał jednak, że "Iran to nie Irak" i że "dyplomatyczne wysiłki dopiero zaczęły się".

d3myra5

Kluczową sprawą jest to, aby Irańczycy usłyszeli, że mówimy jednym głosem - podkreślił Bush. Podziękował Niemcom za odgrywanie wiodącej roli w rozmowach z Iranem.

Schroeder podkreślił, że Niemcy chcą osiągnąć wspólny cel za pomocą "dyplomatycznych, pokojowych" środków. "Taka szansa istnieje" - powiedział. Stawiamy na sukces negocjacji - dodał.

Według kanclerza, Bush zgadza się z nim, że konieczne jest przekształcenie NATO i Unii Europejskiej w miejsce, w którym "otwarcie i intensywne" dyskutuje się o międzynarodowych kwestiach dotyczących transatlantyckiego sojuszu.

Schroeder dodał, że nie widzi żadnych powodów, aby rezygnować z tej propozycji, zarówno jeśli chodzi o jej treść, jak i formę. Zdaniem Busha, propozycja Schroedera zmierza do zachowania NATO jako "ważnego" miejsca strategicznych dyskusji. "To była dobra propozycja" - dodał.

d3myra5

Schroeder skrytykował w przemówieniu odczytanym 12 lutego w Monachium obecny stan NATO i wezwał do reformy struktur atlantyckiego partnerstwa. Jego propozycję odebrano jako zamiar wzmocnienia Unii Europejskiej kosztem NATO.

Obaj politycy uważają, że różnice zdań w sprawie wojny w Iraku, które doprowadziły do kryzysu w dwustronnych stosunkach, należą do przeszłości. Schroeder przypomniał, że Berlin umorzył Irakowi część długów, oraz że szkoli na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich irackich policjantów. "Cieszę się, że zaakceptowano, iż nie prowadzimy szkolenia w Iraku" - zauważył.

Kanclerz zadeklarował gotowość do pomocy w odbudowie demokratycznych irackich instytucji, "zarówno jeśli chodzi o konstytucję, jak również przy tworzeniu ministerstw".

d3myra5

Także Bush powiedział, wznosząc toast podczas obiadu na zamku w Moguncji, że różnice zdań dzielące dawniej rządy Niemiec i USA należą do przeszłości. Dodał, że przyjaźń z Niemcami jest dla Ameryki wartością, z której nie może zrezygnować. Podkreślił, że nie jest przypadkiem, iż na cel swojej pierwszej zagranicznej podróży po rozpoczęciu drugiej kadencji wybrał Europę.

Niemcy i Stany Zjednoczone są "równoprawnymi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami" - zaznaczył w swoim toaście kanclerz Schroeder. Jego zdaniem wtorkowa wizyta Busha w Brukseli jest sygnałem, że "transatlantycka współpraca opiera się na dwóch filarach".

Schroeder wyraził zadowolenie z włączenia się Stanów Zjednoczonych do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem, pokój w tym regionie możliwy jest tylko wtedy, gdy Ameryka udzieli swego wsparcia. Pojawiła się nadzieja, że znajdziemy rozwiązanie- ocenił.

Berlin i Waszyngton postanowiły mimo różnic w podejściu do Protokołu z Kioto współpracować w dziedzinie ochrony klimatu przed ociepleniem. W ubiegłym tygodniu w życie weszły przepisy Protokołu, których celem jest ograniczenie emisji tzw. gazów cieplarnianych do atmosfery. Stany Zjednoczone nie podpisały Protokołu, Niemcy należą do jego gorących zwolenników.

Jacek Lepiarz

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj