Trwa ładowanie...
d2l8jjm
04-09-2006 14:15

Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi

W Polsce żyje około 400 tysięcy chorych na schizofrenię. Jednak, co czwarty Polak nie ma świadomości, że schizofrenia to choroba psychiczna. Mimo, że Polacy nie wiedzą, czym jest schizofrenia, obawiają się jej i chorujących na nią ludzi. Kontaktom z chorymi towarzyszy najczęściej uczucie współczucia, zakłopotania, bezradności i lęk. Jest to szczególnie dotkliwe dla chorych próbujących podjąć pracę. Wśród tej grupy, bezrobocie wynosi 72%.

d2l8jjm
d2l8jjm

Tegoroczna kampania społeczna „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”, pod hasłem „Razem w pracy – Razem w życiu” zmierza do pokazania, iż chorzy mogą i chcą pracować. Wydarzeniem, dzięki któremu niemal każdy będzie mógł poznać chorobę i ją zrozumieć jest V Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, który odbędzie się 10 września.

W wielu miastach w Polsce odbędą się koncerty, spotkania poetyckie, przedstawienia teatralne, wystawy plastyczne, dyskusje z udziałem osób chorujących wraz z rodzinami, pracowników służby zdrowia, polityków lokalnych, księży, artystów. Symbolicznym momentem Dnia będzie przejście przez Drzwi umieszczone na ulicach miast.

Słowo "schizofrenia" dosłownie oznacza "rozszczepienie umysłu", ale nie w sensie posiadania więcej niż jednej osobowości. Osoba dotknięta schizofrenią może mieć trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu jasnego toku myślowego oraz panowaniu nad emocjami. Jest to bardziej rozszczepienie pomiędzy myśleniem i czuciem. Chorzy mają trudności w łączeniu obu tych procesów. Wbrew powszechnym mitom, schizofrenia jest jednak uleczalna, a chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe.

Schizofrenia w ogromnej większości przypadków pojawia się między 15 a 35 rokiem życia, a zatem dotyczy głównie ludzi młodych. 30% chorujących przeżywa jednak zaledwie jeden epizod w swoim życiu, a większość, przy dobrej terapii i przychylnym nastawieniu środowiska, w którym funkcjonuje może wrócić do funkcjonowania w wielu rolach społecznych takich, jak męża, żony, rodzica, przyjaciela, pracownika, czy eksperta. Wielu, negatywnie odbieranym reakcjom osób chorych - dokonywanym z lęku, przerażenia lub bezradności - można zapobiec, jeśli problem zostanie wcześnie rozpoznany i zostanie podjęta terapia.

d2l8jjm

Leczenie chorego psychicznie jest znacznie skuteczniejsze, jeśli odbywa się przy współpracy rodziny oraz środowiska, w którym funkcjonuje osoba chorująca psychicznie. Badania naukowe prowadzone na świecie (także – w Polsce), dowiodły że jeśli rodzic, współmałżonek, czy też dzieci lub choćby współpracownicy czy pracodawcy mądrze współdziałają z osobami leczącymi i pomagają w terapii, wtedy ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze– stwierdza psychiatra, prof. Jacek Wciórka, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Tymczasem infrastruktura, zapewniająca chorym nie tylko podstawową opiekę lekarską, ale także dająca szanse na ich reintegrację ze społeczeństwem jest wciąż bardzo słabo rozwinięta. W roku 2000, na 165 tys. zarejestrowanych chorych na schizofrenię (wg szacunków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest to, co najwyżej połowa ogółu osób chorujących na schizofrenię), 10% pracowało, kolejne 10% jest zdolnych do pracy na tzw. otwartym rynku pracy, (czyli potencjalnie w każdej firmie czy
instytucji), 60% osób wymaga różnorodnych form wspieranego zatrudnienia.

Aktywność zawodowa chorych psychicznie jest najniższa wśród wszystkich grup niepełnosprawnych, natomiast chęć do podjęcia pracy jest wyjątkowo wysoka (90% chorych).

Przez osoby dotknięte chorobą psychiczną praca rozumiana jest jako „pomost” ułatwiający nawiązanie satysfakcjonujących kontaktów społecznych oraz możliwość doświadczania własnych osiągnięć i sprostania oczekiwaniom zewnętrznego świata. Stanowi ona szansę na zaangażowanie się w inną rolę społeczną, niż rola pacjenta.

Odpowiedzią na potrzeby chorych jest Światowy Program „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”, realizowany na świecie od 1996 r. przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA), a koordynowany w Polsce przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP). Jego zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych, a głównym celem - wzrost otwartości i akceptacji wobec osób chorych na schizofrenię w społeczeństwie.

d2l8jjm

W Polsce, program „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” to z jednej strony – organizacja i pomoc w działaniach lokalnych, które rozwiązują konkretne problemy chorujących, z drugiej kampania społeczna, której elementem kluczowym jest Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię – „Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi”. Główne cele programu to z jednej strony, tworzenie środowiska wspierającego osoby chore psychicznie, poprzez sieć organizacji zajmujących się terapią, pomocą, profilaktyką oraz reintegracją zawodową, z drugiej zaś – działania wobec opinii publicznej (głównie - kampanie społeczne) zmierzające do przełamywania stereotypów dotyczących chorujących, a przede wszystkim – pokazywanie rozwiązań, które mogą integrować ich ze społeczeństwem.

Bardzo ważnym elementem programu są projekty reintegracji zawodowej przejawiające się w tworzeniu sieci firm społecznych. Za wzorcowy przykład mogą posłużyć tu krakowski pensjonat „U Pana Cogito”, w którym zatrudnienie znajdują osoby mające za sobą psychiczne kryzysy, czy też warszawskie Stowarzyszenie Ekon, zatrudniające 850 niepełnosprawnych, w tym – większość po kryzysach psychicznych oraz z niepełnosprawnością umysłową. Jednym z elementów tegorocznej kampanii jest ogólnopolski konkurs literacki na esej, opowiadanie lub reportaż „Razem w pracy – razem w życiu”. Jego wyniki zostaną ogłoszone podczas Dnia Solidarności, niemal jednocześnie w Warszawie i w Krakowie.

Więcej:

d2l8jjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l8jjm
Więcej tematów