Trwa ładowanie...
06-06-2016 11:53

SB Ukrainy zatrzymała terrorystów planujących zamachy we Francji podczas Mistrzostw Europy

• Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym w ukraińskim Jagodzinie
• Szef SBU: zatrzymanie udaremniło 15 zamachów
• Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zaczynają się we Francji 10 czerwca

SB Ukrainy zatrzymała terrorystów planujących zamachy we Francji podczas Mistrzostw EuropyŹródło: AFP, fot: JEFF PACHOUD
d1yy0xh

Zatrzymanie na granicy Ukrainy z Polską obywatela Francji udaremniło przeprowadzenie 15 planowanych zamachów terrorystycznych podczas piłkarskich mistrzostw Europy we Francji - poinformował szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Hrycak.

- We Francji "miały być wysadzone - co mamy udokumentowane - meczet, synagoga, urząd skarbowy, punkty kontrolne na autostradach i wiele innych miejsc - oświadczył. Wśród celów zamachów miały być również mosty, a także infrastruktura kolejowa. SBU nie ujawniło danych osobowych zatrzymanego.

Hrycak dodał, że zatrzymany mężczyzna kontaktował się z nielegalnymi grupami zbrojnymi na Ukrainie, od których chciał kupić broń i materiały wybuchowe. Pierwsze sygnały na temat Francuza SBU otrzymała pod koniec ubiegłego roku.

d1yy0xh

- W grudniu 2015 roku dostaliśmy informacje, że na Ukrainę przyjechał obywatel Francji, który pod przykrywką działalności wolontariackiej nawiązywał kontakty z przedstawicielami szeregu formacji zbrojnych na wschodzie naszego kraju - poinformował Hrycak.

Wyliczył, że Francuz otrzymał od nich pięć karabinów automatycznych, pięć tysięcy sztuk amunicji, dwa granatniki (RPG), 18 pocisków do tej broni, 125 kg trotylu, a także 100 detonatorów, oraz 20 kominiarek.

- Sądzę, że nie muszę wyjaśniać, do jakich szkód mogłoby doprowadzić użycie 125 kilogramów materiałów wybuchowych - powiedział.

d1yy0xh

- Mężczyzna krytycznie wypowiadał się o działaniach swojego rządu, masowej imigracji, a także o szerzeniu się islamu i globalizacji oraz mówił o planach przeprowadzenia kilku zamachów terrorystycznych - powiedział szef SBU na konferencji prasowej.

Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym w ukraińskim Jagodzinie, które prowadzi do Dorohuska po stronie polskiej. Stało się to 21 maja, jednak media francuskie, a za nimi ukraińskie, poinformowały o zdarzeniu dopiero w ubiegłą sobotę.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zaczynają się we Francji 10 czerwca. Do ochrony turnieju władze w Paryżu oddelegowały 90 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

d1yy0xh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yy0xh
Więcej tematów