Saudyjski następca tronu nowym kawalerem Orderu Uśmiechu
Książę Abdullah Ibn Abdul Aziz Al Saud, następca tronu Arabii Saudyjskiej, który sfinansował operację rozdzielenia bliźniąt syjamskich Darii i Oli z Janikowa, jest jednym z 22 nowych kawalerów Orderu Uśmiechu.
18.03.2005 | aktual.: 18.03.2005 21:22
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu podała, że przyznała order księciu, który odpowiedział na dramatyczny apel o pomoc dla syjamskich bliźniaczek. Został sponsorem ich leczenia w Rijadzie. Sfinansowanie niezwykle kosztownej operacji książę określił jako "przesłanie humanizmu islamu i Arabii Saudyjskiej dla zaprzyjaźnionego narodu polskiego i świata".
Dziewczynki przyszły na świat 8 października 2003 r. w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Były połączone pośladkami i dolnym odcinkiem pleców. Siostry rozdzielono na początku stycznia podczas wielogodzinnej operacji, a następnie rehabilitowano w Szpitalu Gwardii Narodowej im. Króla Abd al-Aziza w Rijadzie. W piątek ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej poinformowała, że rozdzielone siostry wrócą do Polski we wtorek.
Wśród wyróżnionych w tej samej grupie nowych kawalerów Orderu Uśmiechu jest też znana pisarka dla dzieci Joanna Papuzińska oraz 20 pedagogów, animatorów społecznych i kulturalnych z kraju i z zagranicy.
Order Uśmiechu jest jedynym w świecie odznaczeniem nadawanym dorosłym przez dzieci za okazywane im serce, przyjaźń i cierpliwość, bez względu na kolor skóry, miejsce zamieszkania, narodowość czy religię. Idea powstała w Polsce, ale decyzją sekretarza generalnego ONZ w 1979 roku Order Uśmiechu uzyskał status międzynarodowy.
Do grona Kawalerów Uśmiechu przyjęto jak dotąd 770 osób z całego świata, wśród których są takie postaci jak: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Steven Spielberg, Peter Ustinov, Astrid Lindgren, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Irena Kwiatkowska czy Marek Kotański.