ŚwiatSarkozy będzie bronił swej idei traktatu uproszczonego

Sarkozy będzie bronił swej idei traktatu uproszczonego

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który weźmie udział w pierwszym za swojej prezydentury szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, będzie bronił swojego pomysłu uproszczonego traktatu Unii Europejskiej.

Sarkozy będzie bronił swej idei traktatu uproszczonego
Źródło zdjęć: © AFP

Będziemy mieli dwa trudne dni, gdzie chodzi ni mniej ni więcej tylko o to, żeby Europa wydostała się z zachowawczości - oświadczył Sarkozy.

Rzecznik prezydenta David Martinon uznał, że porozumienie w kwestii traktatu "nie jest pewne", odnosząc się do pozycji Londynu i Warszawy. Jednakże Nicolas Sarkozy uważa, że nawet jeśli jest to trudne, koniecznie trzeba wypracować porozumienie- dodał Martinon.

To jest dla niego nadrzędna kwestia - podkreślił Martinon, przypominając, że to francuski prezydent jako pierwszy zaproponował w lutym 2006 roku w Berlinie pomysł uproszczonego traktatu UE.

Od początku objęcia prezydentury w maju Sarkozy bardzo angażował się na scenie europejskiej. W dniu przekazania mu władzy przez ustępującego prezydenta Jacques'a Chiraca spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wizyta ta miała pokazać, jak ważny dla Francji jest niemiecki partner, który do końca czerwca przewodniczy UE. W połowie czerwca Sarkozy przekonywał o swojej idei uproszczonego traktatu podczas wizyty w Warszawie.

W przeddzień szczytu rzecznik Pałacu Elizejskiego przypomniał główne punkty pozycji Paryża: stabilne przewodnictwo Rady Europejskiej, utworzenie faktycznego europejskiego ministra spraw zagranicznych, regułę podwójnej większości w Radzie (ministrów) UE (decyzja zostanie podjęta, jeśli uzyska 55% poparcia państw reprezentujących 65% populacji UE). Paryż chciałby również, żeby w nowym traktacie znalazła się Karta Praw Podstawowych.

Polska kwestionuje przyjęty w traktacie system głosowania podwójną większością państw i obywateli. Warszawa proponuje, by zastąpić go tzw. systemem pierwiastkowym, który wzmacnia małe i średnie kraje, a osłabia największe - jak Niemcy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)