Sapiens nie romansowała z neandertalczykiem?
Brakuje śladów genetycznych na krzyżowanie się
w przeszłości osobników gatunku Homo sapiens z neandertalczykami -
informuje serwis internetowy "Discovery News", powołując się na wyniki badań grupy europejskich antropologów.
Badania pod kierownictwem Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku przeprowadził zespół antropologów, genetyków i paleontologów z kilku europejskich ośrodków badawczych. Istnienia różnic pozwalających na traktowanie neandertalczyka i człowieka współczesnego jako dwóch odrębnych gatunków dowiodły już wcześniejsze badania Katerinę Harvati, paleoantropologa z Uniwersytetu Nowego Jorku.
Ostatnia analiza szczątków kostnych neandertalczyka i człowieka współczesnego wykazała, że krzyżowanie się pomiędzy osobnikami obu gatunków, jeśli w ogóle miało miejsce w przeszłości, to nie pozostawiło po sobie żadnych śladów.
Badania genetyczne pozostałości szkieletów czterech neandertalczyków i pięciu współczesnych im osobników Homo sapiens polegały na wyizolowaniu i porównaniu mitochondrialnego DNA. Dotychczasowe prace mające na celu poznanie stopnia pokrewieństwa pomiędzy Homo sapiens i osobnikami neandertalskimi opierały się jedynie na analizie porównawczej kształtu kości.
Osobniki Homo sapiens, które przybyły do Europy ponad 30 tys. lat temu, natknęły się na neandertalczyków zamieszkujących kontynent już od ponad 200 tys. lat. Różnica w budowie ciała i owłosieniu była, zdaniem prof. Richarda Kleina, antropologa z Uniwersytetu Stanforda, tak duża, że mimo hipotetycznej możliwości związku, nie doszło do spłodzenia wspólnego potomstwa. Przyczyną mogło być fakt, że żaden z gatunków nie wydawał się atrakcyjny dla drugiego.