Trwa ładowanie...
dv9l44x
23-03-2004 16:14

Sapiens nie romansowała z neandertalczykiem?

Brakuje śladów genetycznych na krzyżowanie się
w przeszłości osobników gatunku Homo sapiens z neandertalczykami -
informuje serwis internetowy "Discovery News", powołując się na wyniki badań grupy europejskich antropologów.

dv9l44x
dv9l44x

Badania pod kierownictwem Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku przeprowadził zespół antropologów, genetyków i paleontologów z kilku europejskich ośrodków badawczych. Istnienia różnic pozwalających na traktowanie neandertalczyka i człowieka współczesnego jako dwóch odrębnych gatunków dowiodły już wcześniejsze badania Katerinę Harvati, paleoantropologa z Uniwersytetu Nowego Jorku.

Ostatnia analiza szczątków kostnych neandertalczyka i człowieka współczesnego wykazała, że krzyżowanie się pomiędzy osobnikami obu gatunków, jeśli w ogóle miało miejsce w przeszłości, to nie pozostawiło po sobie żadnych śladów.

Badania genetyczne pozostałości szkieletów czterech neandertalczyków i pięciu współczesnych im osobników Homo sapiens polegały na wyizolowaniu i porównaniu mitochondrialnego DNA. Dotychczasowe prace mające na celu poznanie stopnia pokrewieństwa pomiędzy Homo sapiens i osobnikami neandertalskimi opierały się jedynie na analizie porównawczej kształtu kości.

Osobniki Homo sapiens, które przybyły do Europy ponad 30 tys. lat temu, natknęły się na neandertalczyków zamieszkujących kontynent już od ponad 200 tys. lat. Różnica w budowie ciała i owłosieniu była, zdaniem prof. Richarda Kleina, antropologa z Uniwersytetu Stanforda, tak duża, że mimo hipotetycznej możliwości związku, nie doszło do spłodzenia wspólnego potomstwa. Przyczyną mogło być fakt, że żaden z gatunków nie wydawał się atrakcyjny dla drugiego.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj