Trwa ładowanie...
d3eleiw

Samowolna przerwa szwajcarskiego kontrolera

Pracownikowi szwajcarskiej kontroli lotów,
który w nocy z poniedziałku na wtorek zrobił sobie przerwę, żadna
przerwa nie przysługiwała - poinformował w środę Toni Maag, szef
firmy Skyguide, odpowiadającej za kontrolę lotów.

d3eleiw
d3eleiw

W czasie, kiedy doszło do zderzenia baszkirskiego Tu-154 z Boeingiem firmy kurierskiej DHL nad południowymi Niemcami, tylko jeden kontroler zajmował się maszynami, przelatującymi nad tym obszarem. Tymczasem kontrolerów powinno być dwóch, ponieważ wyłączono w celu konserwacji automatyczny system ostrzegający, że maszyny są na kursie kolizyjnym.

Firma Skyguide odpowiada za kontrolę lotów na obszarze, obejmującym rejon Zurychu oraz część południowych Niemiec.

Maag powiedział, że zgodnie z wewnętrznymi wytycznymi Skyguide, w przypadku wyłączenia automatycznego systemu ostrzegania, służbę musi pełnić dwóch kontrolerów.

W momencie katastrofy, w której zginęło 71 osób, dwaj kontrolerzy byli w pracy, ale jeden z nich zrobił sobie przerwę, podobno w porozumieniu z kolegą.

Firma Skyguide przyznała już, że kontroler ten zaledwie na 50 sekund przed zderzeniem polecił kapitanowi baszkirskiej maszyny zmniejszenie wysokości. (and)

d3eleiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eleiw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj