Samotny żubr niepokoi mieszkańców wsi koło Siemiatycz
Samotny żubr, prawdopodobnie z Puszczy
Białowieskiej, zakłóca spokój mieszkańców dwóch wsi w gminie
Nurzec Stacja koło Siemiatycz (podlaskie). Niszczy ogrodzenia,
wyjada warzywa z ogrodów, a poddenerwowany nawet atakuje ludzi -
poinformowała policja.
Specjaliści zalecają, by nie zbliżać się do zwierzęcia. Białowieski Park Narodowy wystąpił do ministra środowiska o zgodę na działania, bo żubry są pod ścisłą ochroną. W grę wchodzi zgoda na przepłoszenie lub uśpienie i przewiezienie zwierzęcia w inne miejsce, ewentualnie nawet na odstrzał.
Rzecznik prasowy komendy powiatowej policji w Siemiatyczach Romuald Leoniuk powiedział, że żubr pojawił się najpierw we wsi Siemichocze, a potem we wsi Augustynka. Policję zawiadomili mieszkańcy, bo żubr zaczął ich niepokoić.
Zwierzę zniszczyło ogrodzenia, wyjadło warzywa z ogrodu, pasło się razem z krowami i bykami, a zmęczone położyło się na drodze. Gdy z jednej z posesji rolnik chciał przegonić żubra kijem, został odepchnięty przez zwierzę, ale nie doznał poważniejszych obrażeń. Na inną osobę zwierzę zwróciło uwagę, gdy zadzwonił jej telefon komórkowy.
Leoniuk dodał, że żubr znajduje się na pastwisku we wsi Augustynka. Nadzorują go pracownicy nadleśnictwa. Policja ma reagować w razie zagrożenia dla ludzi.
Jak powiedział Krzysztof Niedziałkowski z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży, który jest koordynatorem programu "Żubr" i ocenił na miejscu sytuację, zwykle żubry unikają kontaktu z ludźmi, a ten zachowuje się inaczej.
Radzi, by nie zbliżać się do zwierzęcia. Powiedział, że mieszkańcom zostały rozdane w piątek specjalne ulotki z informacją, jak zachować się w takiej sytuacji a także z danymi, jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez żubry, zwierzęta objęte ochroną.
Zaznaczył, że żubr, ok. 5-6-letni dorodny samiec, znajduje się ok. 80 km od Puszczy Białowieskiej i że w okolicy jest jeszcze kilka innych osobników.
Przypuszcza jednak, że to żubr z polskiej części puszczy choć nie wyklucza, że zwierzę mogło przyjść z Białorusi, bo na wysokości tych wsi, gdzie żubr bywa, jest stado w białoruskiej części puszczy.
W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje obecnie ok. 400 żubrów. Program "Żubr" zakłada m.in. naturalne rozsiedlenie tego stada na sąsiednie tereny.