Samoobrona chce nowelizować ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej
Klub parlamentarny Samoobrony złożył u marszałka Sejmu projekt noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakłada on m.in. obowiązek ujawnienia przez IPN dokumentów dotyczących osób pełniących funkcje publiczne lub ubiegających się o pełnienie takich funkcji.
W myśl projektu, ujawniane byłyby znajdujące się w zasobach Instytutu dokumenty dotyczące przedstawicieli władzy publicznej, samorządowej, parlamentu. Samoobrona chce też, by IPN ujawnił materiały dotyczące dziennikarzy mediów elektronicznych i gazet, publicystów, członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa.
Osoby te z mocy ustawy wyrażałyby zgodę na upublicznienie dokumentów. Obowiązek ten obejmowałby zarówno osoby pełniące już wyżej wymienione funkcje, jak i ubiegające się o nie.
Ponadto w noweli znalazł się zapis, zgodnie z którym - na życzenie osoby pokrzywdzonej - Instytut ujawniałby materiały dotyczące funkcjonariuszy i współpracowników bezpieki, o których mowa w jej teczce.
Projekt noweli wprowadza także możliwość odwołania się do sądu powszechnego przez osoby, które uważają, że ujawnione przez IPN dokumenty i materiały "nie zawierają prawdy". Złożenie takiego odwołania byłoby zwolnione od opłat sądowych we wszystkich instancjach.
Projektodawcy chcą, aby Instytut ujawniał jedynie oryginalne dokumenty i materiały. "Wszystkie kserokopie i dokumenty wytworzone na podstawie mikrofilmów nie mogą być ujawniane" - czytamy w uzasadnieniu projektu.