ŚwiatSamolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu-154 spadł do Morza Czarnego

Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu‑154 spadł do Morza Czarnego

Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu-154, na pokładzie którego znajdowały się 92 osoby, spadł do Morza Czarnego. Lecieli nim muzycy z Chóru Aleksandrowa, którzy mieli wystąpić w rosyjskiej bazie w Syrii z koncertem noworocznym. Na razie władze "całkowicie wykluczają" terroryzm. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w dniu 26 grudnia żałobę narodową.

Samolot rosyjskiego ministerstwa obrony Tu-154 spadł do Morza Czarnego
Źródło zdjęć: © screenshot

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że "nic nie wskazuje", by ktoś przeżył katastrofę samolotu. W komunikacie podano, że "ustalono miejsce katastrofy" i nie ma oznak, by ktoś ocalał. Dotychczas służbom ratowniczym udało się wydobyć ciała czterech ofiar.

Samolot z 84 pasażerami i ośmioosobową załogą zniknął z radarów wkrótce po starcie z lotniska w Soczi. Według źródeł w strukturach siłowych, na które powołuje się agencja RIA-Novosti, do tragedii prawdopodobnie doprowadził błąd pilota lub usterka techniczna. Rosyjskie media spekulują też, że do silników samolotu mogły wpaść ptaki.

Szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) Wiktor Ozierow powiedział rosyjskim mediom, że "całkowicie wyklucza" terroryzm jako ewentualną przyczynę katastrofy.

Obraz
© Ostatnie zdjęcie Tu-154 jeszcze przed wylotem z Moskwy, zrobione przez jednego z dziennikarzy, którzy zginęli w katastrofie (fot. Facebook)

Do poszukiwania maszyny zaangażowano służby ratownicze południowego okręgu wojskowego. Ministerstwo powiadomiło, że fragmenty samolotu znaleziono ok. 1,5 km od czarnomorskiego wybrzeża Soczi na głębokości 50-70 metrów. Nieco później poinformowano także, że ekipy ratownicze wydobyły ciało jednej z ofiar w odległości ok. 6 km od wybrzeża tego znanego rosyjskiego kurortu. Tam też ratownicy zauważyli pływający bagaż z rozbitej maszyny.

Putin nakazuje utworzenie komisji

Kreml poinformował, że prezydent Władimir Putin polecił premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, aby utworzył państwową komisję do zbadania katastrofy samolotu. Putin przekazał "najgłębsze wyraz współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy", wśród których większość stanowią muzycy słynnego Chóru Aleksandrowa.

Przewodnicząca komisji Swietłana Petrenko poinformowała, że sprawdzana jest dokumentacja dotycząca lotów, przeprowadzono już pierwsze przesłuchania. - Jesteśmy w posiadaniu dokumentacji, podjęliśmy też kompleksowe dziania w celu ustalenia wszystkich okoliczności zdarzenia. Analizujemy dokumenty, przesłuchujemy urzędników, którzy nadzorowali lot oraz personel techniczny, odpowiedzialny za przygotowanie maszyny do lotu i tankowanie - zaznaczyła.

Obraz
© Rosyjski Tu-154 (fot. AFP)

Zgodnie z planem samolot leciał z Moskwy do prowincji Latakia w Syrii. W Soczi maszyna miała międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Muzycy Chóru Aleksandrowa mieli zagrać w rosyjskiej bazie lotniczej Hmeymim koncert noworoczny.

Zginął niemal cały Chór Aleksandrowa

Z listy pasażerów opublikowanej przez władze wynika, że na pokładzie było 64 członków chóru oraz jego dyrektor gen. Walerij Chaliłow, siedmiu wojskowych, dwóch wysokich urzędników, w tym szef wydziału kultury ministerstwa obrony Anton Gubankow, a także dziewięciu dziennikarzy. Oznacza to, że w katastrofie zginął niemal cały słynny chór. Przeżyło tylko trzech solistów, którzy zostali w Moskwie.

Samolotem podróżowała także dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc Jelizawieta Glinka, bardzo popularna w Rosji i znana jako doktor Liza. Była ona zaangażowana m.in. w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych. Prowadzona przez nią organizacja podała, że Glinka nadzorowała dostawę leków dla jednego ze szpitali w Syrii.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

Zespół po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1937 r., aby reprezentować sztukę radziecką na wystawie światowej w Paryżu. Jego występy nagrodzono Grand Prix wystawy.

oprac. M. Kurek, T. Bednarzak

samolotśmierćwojsko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1159)