Samolot armeński lecący do Syrii wylądował w Turcji. Został zmuszony?
Armeński samolot transportowy, któremu siły powietrzne Turcji kazały wylądować w Erzurum, na wschodzie kraju, może kontynuować lot do Syrii - poinformował turecki wicepremier.
Według tureckich mediów maszyna została zmuszona do lądowania przez siły powietrzne w celu przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa. Jednak armeńskie MSZ twierdzi, że lądowanie było zawczasu zaplanowane.
Zgodnie z listami przewozowymi na pokładzie jest pomoc humanitarna. Turecki MSZ poinformował, że jeśli nie zostanie znalezione nic innego, maszyna będzie mogła kontynuować lot.
Tureckie media podają, że maszyna została zmuszona do lądowania przez myśliwce. Jednak ministerstwo spraw zagranicznych Armenii oficjalnie utrzymuje, że lądowanie w Turcji było zawczasu zaplanowane i uzgodnione wcześniej ze stroną turecką.
W zeszłym tygodniu Turcja zatrzymała syryjski samolot, którym - według Ankary - miało być przewożone rosyjskie uzbrojenie dla armii rządu Syrii. Damaszek odpierał zarzuty i apelowała do Turcji o pokazanie domniemanego uzbrojenia publicznie.
W niedzielę Syria zakazała cywilnych lotów nad swoim terytorium tureckim samolotom. Jako oficjalny powód podano podobny zakaz, którym Turcja miała objąć syryjskie cywilne loty. Ankara nie wydała jednak nigdy takiej decyzji, ostrzegła natomiast, że będzie zatrzymywać syryjskie samoloty, co do których zaistnieje podejrzenie, iż na ich pokładzie znajdować się będzie wojskowy ładunek przeznaczony dla armii prezydenta Baszara al-Asada.
Ostatnio rośnie napięcie w relacjach między Syrią a Turcją. Przez kilka dni dochodziło do wymiany ognia na pograniczu obu państw. Turcja odpowiadała ogniem na zabójstwo tureckich cywilów w syryjskim ostrzale. Turecki rząd poparł syryjską opozycję i domaga się ustąpienia prezydenta Syrii, Baszara al-Asada.