Trwa ładowanie...
d3rge8f

Samobójstwo i próba samobójcza dwojga uczniów. Kuratorium kontroluje gimnazjum w Giżycku, prokuratura wszczęła śledztwo ws. stalkingu

• Prokuratura rejonowa w Giżycku wszczęła śledztwo ws. stalkingu wobec uczniów gimnazjum po śmierci i próbie samobójczej dwojga z nich - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie
Wizytatorzy kuratorium oświaty rozpoczęli kontrolę gimnazjum w Giżycku
• W ubiegłym tygodniu, poza szkołą, doszło do samobójstwa uczennicy. Dwa dni później, na terenie placówki, doszło do próby samobójczej ucznia

• O kontroli poinformował dyrektor ełckiej delegatury kuratorium Oświaty w Olsztynie Dariusz Jurczykowski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samobójstwo i próba samobójcza dwojga uczniów. Kuratorium kontroluje gimnazjum w Giżycku, prokuratura wszczęła śledztwo ws. stalkingu
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3rge8f

Prokuratura rejonowa w Giżycku wszczęła śledztwo ws. stalkingu wobec uczniów gimnazjum po śmierci uczennicy - 22 listopada - i próbie samobójczej ucznia - 24 listopada- dwojga z nich. Śledztwo wszczęto 25 listopada, obecnie trwają przesłuchania. Prokuratorzy sprawdzają wersję, czy uczniowie byli ofiarami tzw. uporczywego nękania ze strony rówieśników (art. 190a par. 3 Kodeksu karnego) - mówi WP Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Kampania przeciw hejtowi w gimnazjach

Dariusz Jurczykowski, dyrektor ełckiej delegatury kuratorium Oświaty w Olsztynie, powiedział, że dyrektor gimnazjum sama poinformowała kuratorium oświaty o tragicznych zdarzeniach. - Taka jest procedura, że dyrekcja winna informować o poważnych zdarzeniach, do których dochodzi w szkole - przyznał i dodał, że w jednym piśmie dyrekcja giżyckiego gimnazjum poinformowała o samobójstwie uczennicy, do którego doszło poza szkołą 22 listopada i próbie samobójczej ucznia, do której doszło dwa dni później już na terenie placówki.

d3rge8f

Jurczykowski przyznał, że wizytatorzy sprawdzą okoliczności zdarzenia, porozmawiają z dyrekcją i wychowawcami. - Naszą analizę i ewentualne zalecenia pokontrolne przedstawimy w protokole, który powstanie w ciągu tygodnia od zakończenia kontroli - przyznał i dodał, że sama kontrola może trwać dzień lub dwa.

W związku z samobójstwem i próbą samobójczą dwojga gimnazjalistów od piątku w giżyckich gimnazjach trwa akcja dotycząca zahamowania fali tzw. hejtu wśród młodzieży. Jak przyznał burmistrz miasta Wojciech Iwaszkiewicz, działania są spowodowane tragicznymi zdarzeniami, które być może miały związek z mową nienawiści stosowaną w grupie rówieśniczej - dokładne okoliczności samobójstwa i kolejnych zdarzeń weryfikuje giżycka policja pod nadzorem prokuratury.

Prowadzona w giżyckich gimnazjach akcja antyhejtowa polega m.in. na wskazywaniu konkretnych wpisów uczniów, które są wulgarne i agresywne lub noszą takie znamiona. O wpisach tego typu informowani są rodzice.

Burmistrz miasta rozesłał także do szkół pismo, w którym poprosił, by nauczyciele i wychowawcy przemoc psychiczną wśród uczniów traktowali na równi z przemocą fizyczną.

PAP, oprac. Adam Przegaliński

d3rge8f

Podziel się opinią

Share

d3rge8f

d3rge8f
Więcej tematów