Samice hien nie lubią "chłopców" z sąsiedztwa
W sprawach sercowych samice-hieny ponad "chłopaka" z sąsiedztwa przedkładają tajemniczych nieznajomych - poinformowali naukowcy na łamach "Nature". Taka strategia doboru partnera sprzyja utrzymaniu większej, "zdrowszej" różnorodności genetycznej grupy.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/narodziny-hien-we-francji-6038674790044289g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/narodziny-hien-we-francji-6038674790044289g )
Narodziny hien we Francji
Badacze zwyczajów tych ssaków ustalili, że skłonność samic hien do obcych samców pozwala im uniknąć zubożenia puli genetycznej i w efekcie - chowu wsobnego.
Z obserwacji dr Olivera Hoenera i jego współpracowników z Instytutu Leibniza w Berlinie wynika, że samce, które dostosowywały się do strategii przyjmowanej przez samice, w dłuższej perspektywie miały najliczniejsze potomstwo.
Młode hieny prawdopodobnie nie orientują się, kto jest ich ojcem, ponieważ samce nie uczestniczą w wychowaniu młodych. Jednocześnie samice, które są większe od samców i dominują w stadzie - w ciągu życia kopulują z kilkoma samcami.
Hoener i jego współpracownicy z brytyjskiego University of Sheffield obserwowali osiem stad hien, żyjących na dnie krateru Ngorongoro w Tanzanii. Sprawdzili też genetycznie, które samce były ojcami młodych hien urodzonych w ciągu 10 lat.
Zdaniem autorów badań większość samców wynosi się z własnego stada dlatego, że młode samice i tak preferują związki z obcymi - przybyszami z innych stad.
Hieny-samce, które przenoszą się do grup, w których jest najwięcej młodych samic, płodziły ostatecznie największą liczbę szczeniąt - ustalili badacze.