PolskaSalvador Dali we Wrocławiu

Salvador Dali we Wrocławiu

We Wrocławiu stanie rzeźba Salvatora Dalego. Wrocław znów się wyróżni. Tym razem nie dzięki wyjątkowej atmosferze w mieście, o której tak wiele się słyszy, ale dzięki wyjątkowej rzeźbie. "Profile of Time" autorstwa najbardziej znanego surrealisty świata - Salvadora Dalego, stanie przed głównym wejściem do Sky Tower, czyli powstającego w miejscu dawnego Poltegoru najwyższego budynku w Polsce.

Wrocław to jedyne miejsce w kraju, w którym będziemy mogli podziwiać tę rzeźbę. To trzeci z ośmiu wykonanych przez artystę odlewów "Profile of Time", które zostaną pokazane publicznie. Pozostałe dwa są w Szwajcarii i Singapurze - mówi Artur Wiza, rzecznik prasowy LC Corp, spółki finansującej budowę Sky Tower.

Firma należy do biznesmena Leszka Czarneckiego i to on wpadł na pomysł sprowadzenia z Hiszpanii do Wrocławia czterometrowej rzeźby. Jej wartość szacuje się na 1,3 mln dolarów. Wygląda niepozornie: przekrzywiona gałąź i przyklejony do niej zegar, który wybija wciąż tę samą godzinę - szóstą.

Rzeźba pokazuje upływający czas - jeden z najpopularniejszych motywów twórczości Dalego. To doskonała metafora tego, co dzieje się teraz w stolicy Dolnego Śląska. Chcemy, żeby Wrocław był postrzegany jako europejskie i szybko rozwijające się miasto. To także początek naszej działalności promującej kulturę w mieście - obiecuje Wiza.

Leszek Czarnecki planuje otworzyć w Sky Tower galerię sztuki i stworzyć tym samym nie tylko centrum handlowe, ale także kulturalne miasta. To dobry ruch marketingowy. Tylko tyle i aż tyle. Wreszcie ktoś, kto ma kasę, ściąga do Wrocławia rzeźbę, która będzie przyciągać, a nie odstraszać turystów - twierdzi wrocławski artysta grafik Tomasz Jakub Sysło.

Na wrocławskich ulicach pojawiło się w ostatnim czasie kilka innych nowych rzeźb. Wszystkie inne są moim zdaniem obciachowe: Chrobry na koniu przy ul. Świdnickiej czy rumak przy Szewskiej - uważa Sysło.

Zdania co do rzeźby są jednak podzielone. Pomysł z zakupem dzieła Salvadora Dalego uważam za chybiony. W Europie promuje się młodych, rodzimych twórców, np. Londyn z rzeźbą Marca Quinn'a przedstawiającą postać niepełnosprawnej Alison Lapper. W Polsce świetny przykład dała ostatnio Warszawa "Dotleniaczem" Rajkowskiej. Wrocław też powinien postawić na młodych twórców, a nie płacić tyle za coś, co ani dobrze nie wygląda, ani niewiele, moim zdaniem, znaczy - twierdzi wrocławska artystka Katarzyna Hołod.

"Profile of Time" stanie przed Sky Tower dopiero w 2011 roku, ale do Wrocławia trafi już za parę miesięcy. Dopóki wieżowiec nie powstanie, ulokujemy rzeźbę prawdopodobnie w pobliżu Arkad Wrocławskich. Na pewno będzie to bezpieczne i dobrze strzeżone miejsce - zapewnia Wiza.

W 2011 roku, kiedy Sky Tower będzie już górował nad miastem, rzeźba Dalego zostanie ogrodzona. Strażnicy nie będą potrzebni, bo trzeba by było ciężarówki, żeby dzieło spod wieżowca zabrać.

Marta Wróbel, Polska Gazeta Wrosławska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)