Sala im. Bronisława Geremka i minuta ciszy w Sejmie
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się od minuty ciszy bądź specjalnej uchwały dla uczczenia pamięci prof. Bronisława Geremka.
Wtorkowe posiedzenie Sejmu rozpoczniemy albo od tekstu uchwały albo od minuty ciszy połączonej z moim słowem poświęconym pamięci Bronisława Geremka - mówił Komorowski na konferencji prasowej w Sejmie.
Marszałek - jak dodał - chciałby też bardzo, aby to był moment, w którym parlament ogłosi, że zamierza na stałe utrwalić pamięć, uczcić prof. Geremka poprzez nadanie sali nr 14 w budynku G, najstarszej części polskiego parlamentu, jego imienia. Komorowski podkreślił, że zamierza zabiegać wśród klubów o poparcie dla takiego zamysłu.
Jak mówił, również we wtorek otwarta będzie - w Sali Kolumnowej Sejmu - wystawa, głównie zdjęć, poświęcona b. szefowi dyplomacji jako politykowi wolności i solidarności. Planowana jest też uroczystość nadania sali numer 14 w budynku G imienia prof. Geremka. W sali tej często obraduje sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych.
Do udziału w uroczystościach w Sejmie marszałek zaprosił nie tylko obecnych parlamentarzystów, ale także tych, którym dane było - jak mówił - najbliżej współpracować z prof. Geremkiem, w czasie, kiedy pełnił on funkcję szefa Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP), a także klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej czy Unii Wolności.
Komorowski zwrócił się do mediów z prośbą o przekazanie tego zaproszenia zainteresowanym osobom.
OKP zrzeszał posłów i senatorów, wybranych z listy Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność" w Sejmie kontraktowym w latach 1989-1991. Liczył 161 posłów i 99 senatorów.