PolskaSadzonki za makulaturę

Sadzonki za makulaturę

Wiele osób już jest przekonanych, że surowce wtórne warto zbierać. Od piątku, przez cały weekend, przed urządzonym na krakowskich Błoniach miasteczkiem recyklingowym stała kolejka tych, którzy makulaturę, aluminiowe puszki i butelki chcieli wymienić na sadzonki drzew, krzewów i kwiatów. Na scenie podczas wieczornych koncertów wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Renata Przemyk i Voo Voo.

Sadzonki za makulaturę
Źródło zdjęć: © Gazeta Krakowska

Zdobyłem kolejne kilka lip - mówił Marek Szuba, który na Błonia przyszedł z żoną i córeczką. To drzewka około czteroletnie. Zbieramy makulaturę i przynosimy je na miejsce zbiórek. Kolejka tylko z pozoru była duża. Wydawanie sadzonek szło bardzo sprawnie, nie czekaliśmy długo - dodał.

Niektórzy uczestnicy akcji byli znakomicie zorganizowani. Na Błonia przyjeżdżali samochodami z przyczepami wypełnionymi surowcami wtórnymi. Mieli nawet taczki, którymi dowozili surowce do kontenerów. 10 kg makulatury, 20 puszek aluminiowych lub 20 opakowań szklanych można było wymienić na sadzonki lipy, brzozy, świerku, kaliny, lobelii i innych kwiatów. 10 baterii lub 10 butelek PET - na smycze lub magnesy na lodówkę. 20 baterii lub 20 butelek PET - na koszulki, kubki albo czapeczki.

W tym roku zbierzemy więcej surowców - ocenia Joanna Stobierska z Urzędu Miasta Krakowa, koordynująca akcję. Dokładne wyniki zbiórki ogłosimy w poniedziałek, ale już teraz mogę powiedzieć, że odbiorca zużytych baterii twierdził, że około godziny 15.00 w niedzielę wywiózł tonę tego surowca - dodaje.

W zeszłym roku podczas Festiwalu zebrano 30 ton makulatury, ponad tonę butelek PET, 12 ton szkła bezbarwnego, osiem ton szkła kolorowego, 700 kg puszek aluminiowych, 890 kg baterii i dwa tysiące baterii guzikowych.

Tegoroczny IV Festiwalu Recyklingu odbywał się pod hasłem "Dostatek atrakcji na Błoniach". Impreza jest poświęcona promocji zbiórki surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Podczas kolejnych edycji imprezy z użyciem surowców budowane są atrakcyjne instalacje.

Do tej pory wybudowano makiety Barbakanu z 40 tys. puszek aluminiowych, Sukiennic z 60 tys. szklanych butelek i Smoka z 650 tys. kapsli od butelek. W tym roku na Błoniach stanęła makieta żaglowca Santa Maria z 18 tys. aluminiowych puszek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)