PolskaSądy podporządkowane władzy wykonawczej?

Sądy podporządkowane władzy wykonawczej?

Wchodzące w życie zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych są jednym z elementów ogólnej tendencji, która zmierza do podporządkowania sądów władzy wykonawczej - ocenia w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski.

Sądy podporządkowane władzy wykonawczej?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W jego opinii nowelizacja bardzo obniża standard niezawisłości sędziów. Przewodniczący KRS ma jednak nadzieję, że nie zostanie to zrealizowane i sądy pozostaną niezależne.

Stanisław Dąbrowski zapowiada, że Krajowa Rada Sądownictwa przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zaskarżeniu prawa o ustroju sądów powszechnych. Będziemy domagać się sprawdzenia konstytucyjności także tych przepisów, które w 2001 roku zostały wprowadzone, a które mogą budzić wątpliwości - dodaje.

Jego zdaniem najbardziej niebezpieczna propozycja zmian dotyczy sprawy powoływania prezesów sądów. Zamysł tej zmiany jest w istocie taki, żeby obejść wymóg konstytucyjny. Może to prowadzić do tego, że jeśli ministrowi nie uda się powołać swojego kandydata na prezesa, to prezes sądu nie zostanie powołany, a minister sprawiedliwości powierzy swojemu kandydatowi pełnienie obowiązków prezesa. Jest to bardzo niebezpieczne, a więc KRS zaskarży to rozwiązanie - wyjaśnia przewodniczący Rady Stanisław Dąbrowski. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
sądustawaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)