Sadryści oddają broń, ale nie tam, gdzie trzeba
Bojownicy wierni radykalnemu duchownemu Muktadzie al-Sadrowi do godz. 10.00 czasu lokalnego zakończyli w Nadżafie zdawanie broni większego kalibru. Broń nie jest jednak przekazywana w ręce policji, tylko składowana w wybranych punktach - podał z Nadżafu korespondent agencji AFP.
AFP pisze, że część bojowników Sadra ustawiła się w kolejkach, gdzie oddają broń ciężką: moździerze i granatniki. Punkty zbiórki znajdują się w okolicach starego miasta, w którego centrum stoi meczet-mauzoleum imama Alego. Część sadrystów odchodzi natomiast, zabierając ze sobą karabiny typu kałasznikow.
Oddadzą broń do kryjówek, ale nie oddadzą ich policji czy irackiej armii - zaznaczył wcześniej szejk Ahmad al-Szajbani z otoczenia Sadra. Amerykanie myśleli, że zlikwidują Armię Mahdiego, ale nasi bojownicy są tutaj cały czas. Armia Mahdiego przetrwa.
Zastępca szefa policji w Nadżafie generał Amer al-Dami powiedział AFP, że zostały wyznaczone trzy oficjalne miejsca składowania broni sadrystów. Na razie jednak nikt tam nie przyszedł.
Muktada al-Sadr zaakceptował w czwartek inicjatywę pokojową cieszącego się wśród szyitów wielkim autorytetem Sistaniego. Rozejm, który ma zakończyć trwające od trzech tygodni powstanie, przewiduje wyjście sadrystów z meczetu i całkowitą demilitaryzację Nadżafu - świętego miasta szyitów - oraz pobliskiej Kufy.
Po ogłoszeniu pokoju tysiące szyitów przemaszerowało w piątek wczesnym rankiem ulicami Nadżafu w kierunku położonego w samym centrum miasta meczetu imama Alego. Wychodzący ze świątyni sadryści wymieszali się z tłumem pielgrzymów w samym meczecie i wokół niego.
W pobliżu nie widać amerykańskich czołgów, a jedynie iracką policję i Gwardię Narodową, zgodnie z ustaleniami rozejmu, który przewiduje wycofanie sił amerykańskich z Nadżafu i przekazanie kontroli nad miastem irackiej policji.