WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
samoobrona

Sąd zarejestrował Samoobronę Narodu Polskiego

Warszawski sąd zarejestrował nową
partię, Samoobronę Narodu Polskiego (SNP) - poinformowali jej
założyciele. Ugrupowanie utworzyli m.in. dawni członkowie
Samoobrony RP, którzy zostali z niej wyrzuceni lub sami ją opuścili.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział, że w najbliższym czasie zaskarży decyzję sądu. Jego zdaniem sąd nie miał prawa zarejestrować nowej partii, ponieważ jej nazwa jednoznacznie kojarzy się z nazwą partii już istniejącej.

Nowa partia nie może mieć nazwy łudząco podobnej do Samoobrony, to jest oczywista próba podszycia się pod Samoobronę. To jest nieuczciwa konkurencja - powiedział Lepper. Jak dodał, nawet jeśli nie uda się uchylić decyzji sądu, to i tak nowemu ugrupowaniu nie uda się zebrać potrzebnych podpisów i zarejestrować komitetu wyborczego.

Szefem nowej partii (przewodniczącym komitetu naczelnego) jest Tadeusz Mazanek, który w ostatnich wyborach został radnym Sejmiku Woj. Śląskiego z listy Samoobrony. Z ramienia tej partii startował też w wyborach parlamentarnych, ale nie zdobył mandatu. Jego nazwisko przewinęło się przez śląskie media w 2000 r., kiedy ulicami Katowic poprowadził nacjonalistyczną manifestację.

WP

Partia liczy na razie niewielu członków, ale działaczy którzy są w terenie i czekają na sygnał, mamy ok. 100. Powiększenie liczebne partii nie sprawi większego kłopotu - powiedział Mazanek. Według niego chęć przystąpienia do nowej partii zadeklarowali niektórzy byli posłowie Samoobrony. Mazanek zaprzecza oskarżeniom, by przyjęcie nazwy zbliżonej do Samoobrony RP miało na celu zdezorientowanie wyborców i przejęcie części jej głosów.

Podszywać to się podszywa Samoobrona Leppera. Nowo założona Samoobrona nosi nazwę Samoobrona Narodu Polskiego, bo naród jest podmiotem i jego dobro jest głównym celem działania tej partii - zaznaczył Mazanek. Program, który realizuje pan Lepper mija się z jego deklaracją ideową - dodał.

SNP w wyborach prezydenckich popiera Jana Pyszko - działacza polonijnego. W wyborach parlamentarnych wspiera Komitet Wyborczy Organizacji Narodu Polskiego.

Polub WP Wiadomości
WP
WP