Trwa ładowanie...

Sąd zajmie się zażaleniem Pawła Deresza na decyzję o ekshumacji ciała jego żony

Sąd Okręgowy w Warszawie zajmie się zażaleniem Pawła Deresza na decyzję prokuratury o ekshumacji jego żony - Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Wcześniej Prokuratura Krajowa odmówiła przyjęcia zażalenia.

Sąd zajmie się zażaleniem Pawła Deresza na decyzję o ekshumacji ciała jego żonyŹródło: freeimages.com
d3y4u5l

Według Prokuratury Krajowej, ekshumacje 83 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Wiele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej sprzeciwia się jednak ekshumacjom i złożyło zażalenia na decyzje prokuratury.

Prokuratura od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzje o ekshumacjach. Wskazywał na to m.in. podczas specjalnej konferencji w Prokuraturze Krajowej na temat śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

Z kolei rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreśla, że Kpk przewiduje zażalenie m.in. na "inne czynności" prokuratury, a w tym pojęciu można pomieścić również ekshumację. Według RPO, zażalenie na postanowienie wydane lub czynność dokonaną w postępowaniu przygotowawczym rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie.

d3y4u5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4u5l
Więcej tematów