Sąd uchylił rozkaz pozbawiający funkcji w ABW
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
uchylił rozkaz szefa ABW odwołujący ze stanowiska płk.
Pawła Białka, który do grudnia 2005 r. był zastępcą dyrektora
Departamentu Przeciwdziałania Korupcji, Terroryzmowi i
Przestępczości Zorganizowanej ABW. Sąd uznał, że rozkaz powinien
zawierać szczegółowe uzasadnienie takiej decyzji kadrowej.
27.04.2006 | aktual.: 27.04.2006 13:19
W grudniu 2005 r., po zmianach w kierownictwie ABW, Białek otrzymał rozkaz personalny przenoszący go z zajmowanego stanowiska do dyspozycji szefa ABW. W uzasadnieniu rozkazu powołano się jedynie na przepisy prawa pozwalające na takie przeniesienie, nie podano żadnego merytorycznego uzasadnienia, dlaczego w stosunku do Białka podjęto taką decyzję.
Sąd administracyjny uznał, że co prawda szef ABW ma prawo do decydowania o kadrach i stanowiskach w Agencji, jednak przy przewidzianej prawem takiej uznaniowej decyzji potrzebne jest jej szczegółowe uzasadnienie.
Powinno zostać przeprowadzone postępowanie administracyjne, w którym zostałby oceniony dotychczasowy przebieg służby, kwalifikacje, możliwości etatowe Agencji. Dopiero w wyniku takiego postępowania - w związku z przewidywanym przeniesieniem na inne stanowisko służbowe - powinna być podejmowana decyzja o przeniesieniu do rezerwy kadrowej - uzasadniał sąd.
W przypadku Białka nie ma śladu po takim postępowaniu w aktach administracyjnych związanych ze sprawą. Z dokumentów nie wynika, że takie elementy oceny były kiedykolwiek przez organ wydający rozkaz rozważane - orzekł sąd. W ocenie WSA takie działanie stanowi istotne naruszenie procedur administracyjnych, dlatego uchylił rozkaz personalny pozbawiający Białka stanowiska.
Przedstawiciel ABW powiedział po wyroku, że nie wie jeszcze, czy ze strony Agencji będzie wniosek kasacyjny.
Sam Białek nie chciał komentować wyroku. Powiedział jedynie, że uważa go za sprawiedliwy.