Trwa ładowanie...

Sąd: Sławomir Nowak musi przeprosić Annę Fotygę

Były poseł PO i były minister transportu w rządzie Donalda Tuska Sławomir Nowak musi przeprosić europosłankę PiS i byłą szefową MSZ Annę Fotygę za słowa o "obsesji antyniemieckiej" - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok jest nieprawomocny.
Share
Sąd: Sławomir Nowak musi przeprosić Annę Fotygę
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d3cy44j

- Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy nie dawał podstaw do przyjęcia, aby powódka prezentowała w swojej działalności taki stosunek do Niemiec, czy osób narodowości niemieckiej, który dawałby podstawy do sformułowania takiej oceny - powiedziała sędzia Dorota Tarkowska.

Przeprosiny mają ukazać się w ciągu 14 dni od daty uprawomocnienia się wyroku w stacji TVN24 między godzinami 19 i 21 w formie planszy z napisem: "Sławomir Nowak przeprasza Annę Fotygę za naruszającą jej cześć i dobre imię wypowiedź z dnia 4 października 2011 r., w której określił Annę Fotygę jako osobę mającą obsesję antyniemiecką".

Sąd zezwolił ponadto Fotydze opublikować powyższe oświadczenie w TVN24 na koszt Nowaka na wypadek gdyby ten nie wykonał wyroku.

d3cy44j

Sprawa ma związek z debatą przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2011 r. Fotyga i Nowak byli wtedy liderami pomorskich list kandydatów swoich partii do Sejmu.

Fotyga wytoczyła Nowakowi proces za słowa, że "lobbuje publicznie za koncepcją własnego męża" w sprawie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie oraz za wypowiedzi o "obsesji antyniemieckiej". Jak mówiła przed sądem w trakcie procesu, uraziły ją słowa, które miały wtedy paść z ust Nowaka o "paranoi" i "obsesji antyniemieckiej".

- Taki język w cywilizowanym świecie nie jest stosowany. Pełniąc odpowiedzialność za politykę międzynarodową państwa polskiego nigdy nie stosowałam obraźliwych określeń. Przypinanie mi antyniemieckiej łatki bardzo szkodziło mojemu wizerunkowi politycznemu - dodała Fotyga.

Sąd nakazał Nowakowi przeprosić Fotygę tylko za słowa dotyczące "obsesji antyniemieckiej", natomiast oddalił powództwo w sprawie wypowiedzi dotyczących męża Fotygi.

d3cy44j

Podziel się opinią

Share
d3cy44j
d3cy44j
Więcej tematów