Trwa ładowanie...
d3bi9kg
12-02-2008 12:22

Sąd rozważa przedłużenie aresztu w sprawie Nangar Khel

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoczął pierwsze z siedmiu posiedzeń w sprawie przedłużenia aresztu żołnierzom podejrzanym w związku z ostrzelaniem afgańskiej wioski Nangar Khel. Posiedzenia są tajne, sąd rozpatrzy wnioski odrębnie, po kolei dla każdego z siedmiu żołnierzy. Potem zostanie ogłoszona decyzja.

d3bi9kg
d3bi9kg

Sześciu żołnierzom z batalionu desantowo-szturmowego w Bielsku-Białej prokuratura zarzuciła zabójstwo ludności cywilnej, za co grozi od 12 lat więzienia do dożywocia. Siódmemu postawiono zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny - grozi mu do 25 lat więzienia. Żołnierze zostali aresztowani 13 listopada, teraz prokuratura chce przedłużenia na kolejne trzy miesiące.

Do ostrzału wioski Nangar Khel doszło 16 sierpnia ub. roku. Na miejscu zginęło sześć osób, dwie następne zmarły w wyniku odniesionych ran. Wśród poszkodowanych były dzieci i kobiety - trzy zostały poważnie okaleczone.

Według prokuratury, żołnierze po dotarciu na miejsce nie stwierdzili obecności bojowników, mimo to, na rozkaz oficera, ostrzelali wioskę z wielkokalibrowego karabinu maszynowego i moździerza. Początkowo żołnierze twierdzili, że do ostrzału doszło w następstwie wymiany ognia z bojownikami. Potem przyznali, że była to wersja wymyślona, w obawie przed konsekwencjami.

Według relacji medialnych, zeznania żołnierzy i dowódcy bazy Wazi Khwa są sprzeczne; nawzajem próbują oni obarczać się winą. Żołnierze twierdzą, że to dowódca mjr Olgierd C. wydał im rozkaz ostrzelania wioski. Według jednego z żołnierzy, cytowanego przez "Superwizjer" w TVN, Olgierd C. miał powiedzieć: "niech gniew Boży spadnie na te wioski". Inny żołnierz twierdził, że ostrzał wioski był planowany, zanim w ogóle wyjechali z bazy.

d3bi9kg

C., który jako jedyny z siedmiu aresztowanych nie był na miejscu zdarzenia, zaprzeczał, by wypowiedział takie słowa i by kazał otworzyć ogień w kierunku osady. Według jego obrońcy, oficer wydał rozkazy, które obligowały żołnierzy do działania w zupełnie innym rejonie, inne były też zasady użycia moździerza.

Stacja podała też, że żołnierze nazwali swój podoodział "Delta" (co miało być skrótem od "Dynamiczny Element Likwidacji Terrorystów Afgańskich" bądź "Arabskich"), a do swoich mundurów przypinali emblematy z trupimi czaszkami, być może, by dodać sobie animuszu.

W programie sugerowano także, że kilku wysokich rangą wojskowych próbowało tuszować całą sprawę. Ówczesny szef MON Aleksander Szczygło pytany o to przez "Superwizjer" powiedział tylko, że "trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy". Odchodząc, wyraźnie poirytowany, rzucił: "Proszę nie mówić do mnie, że ja mam jakąś odpowiedzialność za to, że banda durniów strzela do cywili". We wtorek Szczygło przeprosił za swoje "niepotrzebne" słowa. Zapewnił, że nie przesądza o niczyjej winie.

W mediach pojawiały się też doniesienia, że żołnierze mieli informacje o współpracy mieszkańców Nangar Khel z talibami, wieśniacy mieli pomagać organizować zasadzki na wojska sił NATO, w tym na Polaków. Według wtorkowej "Rzeczpospolitej", zdjęcia pokazane w ub. roku w TVN świadczą o tym, że w wiosce ukrywał się podejrzewany o ataki na wojskowe konwoje i zabójstwa afgańskich cywilów terrorysta Bismaelah.

d3bi9kg

Prokuratura przesłuchała dotychczas kilkudziesięciu świadków, wśród nich m.in. dowódcę 1. zmiany PKW w Afganistanie gen. Marka Tomaszyckiego (szef MON przeniósł go do rezerwy kadrowej do czasu wyjaśnienia sprawy) i dowódcę Wojsk Lądowych gen. Waldemara Skrzypczaka.

Nie wiadomo na razie, kiedy przesłuchany zostanie płk Martin Schweitzer, amerykański dowódca 4. grupy bojowej w Afganistanie. Jego zdaniem, akcja polskich żołnierzy w Nangar Khel była błędem, a nie "działaniem kryminalnym". Niewykluczone, że jeszcze w lutym przesłuchany zostanie były szef MON Aleksander Szczygło.

Odrębny wątek sprawy dotyczy sprawności moździerza i amunicji, z której ostrzelano wioskę. Według obrońców zatrzymanych, amunicja była wadliwa i to mogło być powodem, że pociski spadły na zabudowania. Jednak testy przeprowadzone - już po zdarzeniu - na poligonie w Polsce, wykazały, że amunicja spełnia normy. W tym tygodniu pociski mają zostać ponownie sprawdzone. Pod koniec marca do Afganistanu ma wyjechać komisja biegłych, by na miejscu przeprowadzić eksperyment procesowy w tej sprawie.

O uwolnienie podejrzanych i umożliwienie im odpowiadania przed sądem z wolnej stopy zaapelowali przed kilku dniami emerytowani generałowie - wśród nich bohaterowie II Wojny Światowej, członkowie Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i pierwszy dowódca jednostki GROM Sławomir Petelicki, a także profesorowie prawa.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj