ŚwiatSąd pozbawił obywatelstwa b. strażnika obozu SS w Polsce

Sąd pozbawił obywatelstwa b. strażnika obozu SS w Polsce

Amerykański sąd w Milwaukee pozbawił w
środę obywatelstwa USA byłego strażnika w obozie pracy SS w
Trawnikach w okupowanej przez hitlerowców Polsce.

Sędzia federalny uznał, że 80-letni obecnie były strażnik w Trawnikach, Josias Kumpf, "osobiście asystował" w poddawaniu więźniów represjom.

Kumpf był strażnikiem w obozie w Trawnikach, a następnie w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen niedaleko Berlina.

Sprawa pozbawienia obywatelstwa USA b. strażnika ciągnie się od dłuższego czasu; amerykański resort sprawiedliwości po raz pierwszy wystąpił z takim wnioskiem w 2003 roku.

Kumpf broni się, że został zabrany ze swego domu w Jugosławii jako 17-latek i siłą wcielony do wojska. Mówi, że nie uczestniczył w jakichkolwiek represjach.

Amerykański sąd dysponuje jednak dowodami, że Kumpf w 1943 r. m.in. stał na straży dołów, w których grzebano osiem tysięcy zabitych jednego dnia Żydów, w tym kobiet i dzieci. Część z nich grzebano żywcem. Kumpf, jak sam przyznał w czasie procesu, miał rozkaz strzelać do każdego więźnia, który próbowałby wydostać się ze zbiorowej mogiły.

Ubiegając się o wizę amerykańską w 1956 r., Kumpf nie wspomniał o swej wojennej przeszłości. Wizę uzyskał, a w 1964 r. przyznano mu amerykańskie obywatelstwo.

Od 1979 roku Amerykanie pozbawili obywatelstwa USA około stu byłych nazistów. Co najmniej 57 z nich deportowano.

W czasie okupacji niemieckiej w Trawnikach, wsi pod Lublinem, istniał w latach 1942-43 obóz pracy dla Żydów z Polski, ZSRR, Austrii, Belgii, Holandii, Francji i Czechosłowacji. Ogółem przez obóz przeszło ok. 20 tys. osób. Podczas jego likwidacji 3 listopada 1943 roku Niemcy rozstrzelali, według polskich danych, 8-10 tys. Żydów.

W Trawnikach istniały też dwa obozy przejściowe: dla jeńców polskich (w 1939 roku) i dla jeńców radzieckich (założony w 1941 roku).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)