PolskaSąd odrzucił zażalenie na upadłość Szpitali Prywatnych Korvita

Sąd odrzucił zażalenie na upadłość Szpitali Prywatnych Korvita

Sąd Rejonowy w Poznaniu odrzucił wniosek wierzyciela, który wnosił o unieważnienie ogłoszenia upadłości Korvity - jednego z pierwszych polskich prywatnych szpitali. Zdaniem sądu zażalenie może złożyć tylko dłużnik, czyli Korvita.

"Sąd odrzucił wniosek Polskiej Grupy Farmaceutycznej o unieważnienie decyzji o upadłości Korvity. Nasza decyzja nie jest prawomocna" - powiedziała przewodnicząca wydziału XV upadłościowo-naprawczego Sądu Rejonowego w Poznaniu.

We wrześniu sąd ten ogłosił upadłość Korvity. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył jeden z wierzycieli - Polska Grupa Farmaceutyczna - dostawca leków dla szpitala.

"Złożenie wniosku o upadłość mogło być formą wywierania nacisku na dłużnika. Teraz mogło się okazać, że po upadłości odzyskanie długów będzie jeszcze trudniejsze. Stąd mógł wziąć się ten (drugi) wniosek" - uważa wiceprezes Sądu Rejonowego Waldemar Inerowicz.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że długi Korvity wobec wierzycieli, w tym Polskiej Grupy Farmaceutycznej, kształtują się w granicach 8-10 mln zł.

Decyzja o upadłości Korvity nie uprawomocniła się jeszcze.

Kłopoty finansowe Korvity zaczęły się po tym, gdy w marcu 2001 roku Wielkopolska Regionalna Kasa Chorych zerwała z Korvitą kontrakt. Kasa zarzuciła prywatnemu szpitalowi, że pobierał od pacjentów dodatkowe opłaty za wyższy standard pobytu czy niestandardowe posiłki.

Korvita wytoczyła kasie chorych proces, który przegrała. Sąd uznał, że Korvita pobierała dodatkowe opłaty wbrew zawartej wcześniej umowie.

Korvita jest jednym z pierwszych prywatnych szpitali w Polsce. Działa od 1992 roku. Obecnie ma dwa szpitale - w Poznaniu i Chorzowie. W 1994 roku właściciel firmy Wojciech Kornowski sprowadził do Polski rosyjskich okulistów, którzy w ramach wymiany naukowej pomagali polskim lekarzom w leczeniu wad wzroku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)