PolskaSąd odrzucił wniosek b. prezydenta Opola o odroczenie wykonania kary

Sąd odrzucił wniosek b. prezydenta Opola o odroczenie wykonania kary

05.08.2008 19:00

Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił prośbę skazanego na 5 lat za korupcję b. prezydenta Opola, Leszka Pogana, o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Pogan - b. prezydent Opola i późniejszy wojewoda opolski - został w 2006 roku skazany na 5 lat więzienia za przyjmowanie łapówek. Skazany b. samorządowiec już raz uzyskał odroczenie kary więzienia na dwa miesiące ze względu na sytuację rodzinną i zdrowie. W areszcie miał się stawić 30 lipca, jednak wcześniej złożył do sądu kolejny wniosek - tym razem o półroczne odroczenie.

Uzasadniając odrzucenie tego wniosku sędzia Andrzej Głowacz podkreślił, że Pogan w swojej drugiej prośbie użył dokładnie tych samych argumentów, co w pierwszym wniosku. Uzasadnienie decyzji sądu było jawne tylko w części. O wyłączenie jawności wnioskował sam skazany.

_ Sąd już raz odroczył wykonanie kary, uznając, że sytuacja rodzinna była taka, że należało uwzględnić ten wniosek. Wynikało z niego, że po dniu 21 lipca sytuacja umożliwi skazanemu rozpoczęcie odbywania kary. Kolejny wniosek z 16 lipca zawierał taką samą argumentację jak poprzedni. Sąd, analizując aktualną sytuację, uznał, że wniosek nie zasługuje na uwzględnienie_ - powiedział Głowacz.

Odrzucenie wniosku Pogana nie oznacza, że w najbliższych dniach stawi się on w zakładzie karnym. B. prezydent zapowiedział skorzystanie z przysługującego mu prawa odwołania się do sądu apelacyjnego. Z praktyki sądowej wynika, że do czasu, gdy Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie rozpatrzy tego odwołania nie będzie on musiał rozpoczynać odsiadki.

Nie jest "obligiem" wydanie w takiej sytuacji nakazu doprowadzenia skazanego do więzienia. Kodeks karny wykonawczy jest tak skonstruowany, że umożliwia skazanym pewne "zagrania" - powiedział sędzia pytany przez dziennikarzy, czy b. prezydent w najbliższym czasie trafi do więzienia.

Pogan był jednym z głównych oskarżonych w tzw. aferze ratuszowej, w której za przyjmowanie łapówek zostali skazani b. prominentni opolscy samorządowcy. Sąd zezwolił na podanie do publicznej wiadomości nazwisk oskarżonych w aferze.

Według prawomocnego już wyroku b. prezydent ma trafić do więzienia na 5 lat. Inny b. urzędnik - b. szef ratuszowego wydziału przetargów, Remigiusz Promny został skazany na 3 lata więzienia, b. wiceprezydent Piotr Kumiec otrzymał wyrok 2 lat w zawieszeniu na 5, a b. przewodniczący opolskiej Rady Miasta, Stanisław Dolata - 3 lat więzienia.

Dolata - ze względu na to, że przed procesem spędził w areszcie ponad połowę zasądzonego wyroku - nie wróci już do więzienia. Jego wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie, oprotestowany przez prokuraturę, został pomyślnie rozpatrzony przez sąd apelacyjny.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także