Sąd odmówił zwolnienia Fujimoriego z więzienia za kaucją
Chilijski Sąd Najwyższy odmówił zwolnienia z więzienia za kaucją byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, na którym ciążą zarzuty spowodowania śmierci ponad 20 osób oraz korupcji.
Sędzia Orlando Alvarez powiedział, że nie zgodził się na zwolnienie Fujimoriego za kaucją, żeby dać czas peruwiańskim władzom na wystąpienie o ekstradycję. Ta decyzja nas nie dziwi. Ciągle ufamy, że odwołanie Fujimoriego zostanie rozpatrzone pozytywnie i zostanie uwolniony - oświadczył w Limie rzecznik byłego prezydenta Carlos Raffo.
Fujimori został aresztowany w poniedziałek w stolicy Chile, Santiago, dokąd przybył nieoczekiwanie z Tokio dzień wcześniej. Od pięciu lat ukrywający się w Japonii były prezydent Peru zamierzał - zdaniem analityków - wykorzystać Chile jako bazę, żeby móc powrócić do Peru i ubiegać się o najwyższy urząd w państwie w wyborach w kwietniu 2006 r.
Fujimori, syn imigrantów japońskich, który sprawował urząd prezydenta Peru w latach 1990-2000, zbiegł z kraju po odkryciu afery korupcyjnej, w którą był zamieszany.
Władze w Limie zarzucają Fujimoriemu odpowiedzialność za dokonanie przez wojskowych na początku lat 90. dwóch masakr, w których zginęło 25 ludzi. Po objęciu władzy Fujimori cieszył się olbrzymią popularnością, przede wszystkim z powodu skutecznych działań przeciwko komunistycznej partyzantce.
Fujimori został napiętnowany przez wielu Peruwiańczyków, ale sondaże pokazują, że ok. 15% obywateli poparłoby go, gdyby kandydował. Nie jest to możliwe dopóki oskarżenia nie zostaną wycofane. Na mocy traktatu o ekstradycji między Chile i Peru władze w Limie mają dwa miesiące, żeby formalnie wystąpić o ekstradycję Fujimoriego.
Zdaniem prokuratora generalnego Peru Antonio Maldonado dokumenty ekstradycyjne będą gotowe w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Prawnicy Fujimoriego twierdzą jednak, że może to zająć bez mała sześć miesięcy ze względu na niemrawy peruwiański system prawny.
Peru występowało do Japonii o wydanie Fujimoriego, ale ta zasłaniała się brakiem porozumienia między obu krajami o ekstradycji. W tym roku Lima miała zamiar skierować sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, aby wymóc na Tokio wydanie Fujimoriego.
Aresztowanie byłego prezydenta stanowi gest władz Chile, podjęty w momencie poważnych napięć w stosunkach z Peru. W zeszłym tygodniu parlament peruwiański przyjął uchwałę potwierdzającą prawa kraju do wód terytorialnych, o które toczy się spór z Chile.