PolskaSąd nie odwiesi wykonania kary wobec Leppera

Sąd nie odwiesi wykonania kary wobec Leppera

Sąd nie odwiesi wykonania kary wobec
wicepremiera Andrzeja Leppera orzeczonej w 2002 roku przez
słubicki sąd rejonowy za zorganizowanie nielegalnej blokady
przejścia w Świecku. Powodem jest brak możliwości prawnych -
poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w
Gorzowie Wlkp. Marek Rafalski.

09.05.2006 | aktual.: 09.05.2006 12:14

15 marca 2002 roku Sąd Rejonowy w Słubicach skazał Leppera za zorganizowanie w styczniu 1999 r. nielegalnej blokady przejścia granicznego w Świecku na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata.

Jak wyjaśnił Rafalski, okres czteroletniej próby zawieszenia wykonania kary liczony jest od uprawomocnienia się wyroku, czyli od kwietnia 2003 roku, kiedy to sąd okręgowy w ramach apelacji utrzymał w mocy wyrok ze Słubic.

W tej sytuacji pomimo, że Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący A. Leppera za naruszenie praw osobistych, nie wpływa to na biegnący okres próby. Przestępstwo to miało bowiem miejsce w 2001 roku, czyli przed datą uprawomocnienia się wyroku za blokadę w Świecku, od której liczony jest czas próby. Ponadto ma ono inny charakter niż czyn, za który skazano ostatnio pana Leppera - powiedział Rafalski.

Wobec pozostałych oskarżonych w sprawie blokady w Świecku - Janusza Maksymiuka (w 1999 r. lidera kółek rolniczych) i Romana Wierzbickiego z Solidarności Rolników Indywidualnych sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok, uznając jednocześnie ich za winnych zorganizowania blokady.

Dodatkowo sąd wymierzył oskarżonym kary finansowe: Andrzejowi Lepperowi grzywnę 5 tys. zł, Maksymiuk i Wierzbicki mieli zapłacić po 2 tys. 200 zł na rzecz podpoznańskiego Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)