Trwa ładowanie...
d3mhrro
20-04-2004 19:35

Sąd Najwyższy rozpatruje protest internowanych w Guantanamo

Sąd Najwyższy USA rozpoczął rozpatrywanie skargi cudzoziemców podejrzanych o terroryzm i od przeszło dwóch lat przetrzymywanych w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.

d3mhrro
d3mhrro

Ponad 600 osób z 44 krajów, głównie islamskich bojowników schwytanych w czasie walk w Afganistanie jesienią 2001 r., za pośrednictwem adwokatów domaga się prawa dochodzenia swych racji przed sądami w USA, albo traktowania jako jeńców wojennych.

Administracja prezydenta Busha odmawia, twierdząc, że internowani nie są jeńcami wojennymi - którym przysługiwałyby prawa wynikające z Konwencji Genewskiej - lecz tzw. enemy combatants, czyli osobami walczącymi w szeregach wojsk nieprzyjaciela.

Prawnik reprezentujący rząd na posiedzeniu Sądu Najwyższego argumentował, że władze mają prawo przetrzymywać i przesłuchiwać bezterminowo podejrzanych o terroryzm bez formalnego przedstawienia zarzutów i bez wyroku sądowego.

Dowodził, że nie można pozwolić internowanym na dochodzenie swych praw w sądzie amerykańskim, gdyż są cudzoziemcami, aresztowano ich poza granicami USA i są przetrzymywani także poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

d3mhrro

Roszczenia więźniów w Guantanamo popiera jednak wiele organizacji i osób prywatnych w USA i w innych krajach. Wstawili się za nimi m.in. byli amerykańscy dyplomaci oraz Fred Korematsu, Amerykanin japońskiego pochodzenia, który był jednym z kilkuset tysięcy amerykańskich Japończyków, internowanych w obozach w USA w czasie II wojny światowej jako potencjalna "piąta kolumna".

Mimo ówczesnego protestu przeciw internowaniu, wniesionego przez Korematsu w 1944 r., Sąd Najwyższy uznał wtedy legalność tego kroku.

d3mhrro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhrro
Więcej tematów