Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy. Kim jest Małgorzata Manowska? To kandydatka na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego otrzymała 25 głosów i jest kandydatką na stanowisko I prezesa tej instytucji. Kim jest Małgorzata Manowska?

Sąd Najwyższy. Kim jest Małgorzata Manowska? To kandydatka na stanowisko prezesa Sądu NajwyższegoŹródło: PAP
d3svmjl
d3svmjl

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego zakończyło obrady. W głosowaniu sędziowie wybrali pięciu kandydatów na I prezesa SN. Ostateczną decyzję w kwestii wyboru następcy prof. Małgorzaty Gersdorf podejmie prezydent Andrzej Duda. Jedną z kandydatek na to stanowisko jest prof. Małgorzata Manowska.

Sąd Najwyższy. Kim jest Małgorzata Manowska?

Małgorzata Manowska urodziła się 22 września 1964 roku w Warszawie. To polska prawnik, procesualistka cywilna, doktor habilitowana nauk prawnych i profesor nadzwyczajny Uczelni Łazarskiego. W przeszłości pełniła stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Od 2016 pełniła funkcję dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Sędzią Sądu Najwyższego jest od 2018 roku.

W 1992 roku ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 9 lat później na tej samej uczelni uzyskała stopień naukowa doktora nauk prawnych, a w 2010 została doktorem habilitowanym. W 1994 roku z wynikiem celującym zdała egzamin sędziowski. Orzekała kolejno w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie i od 2004 w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

d3svmjl

Małgorzata Manowska kandydatką na prezesa Sądu Najwyższego

Już w 2018 roku Małgorzata Manowska była wymieniana przez media i polityków Prawa i Sprawiedliwości jako kandydatka na stanowisko prezes Sądu Najwyższego. Od 10 października 2018 roku jest sędzią Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Po zakończeniu kadencji Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, Zgromadzenie Ogólne SN wybrało pięciu kandydatów na to stanowisko. Najwięcej głosów - 17 - otrzymała prof. Małgorzata Manowska. Nowego Prezesa SN wybierze prezydent Andrzej Duda.

Sąd Najwyższy. Kto nowym I prezesem?

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego oddano 95 głosów ważnych. Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów (większość Zgromadzenia), Małgorzata Manowska - 25 głosów, Tomasz Demendecki -14 głosów, Leszek Bosek - 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka - 2 głosy. Takie wyniki głosowania podała komisja skrutacyjna. To spośród nich prezydent Andrzej Duda ma wybrać następcę Małgorzaty Gersdorf.

Trójka i Kazik. Jarosław Gowin o aferze: "bezprecedensowe". Nie podoba mu się "stanowisko" Rady Mediów Narodowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3svmjl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3svmjl
Więcej tematów