PolskaSąd Apelacyjny ogłosi wyrok ws. Stanisława Kani

Sąd Apelacyjny ogłosi wyrok ws. Stanisława Kani

Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić o godz. 12.00 wyrok w sprawie byłego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani. W ubiegłym roku został on oczyszczony z zarzutów związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Sąd Apelacyjny ogłosi wyrok ws. Stanisława Kani
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Z decyzją sądu nie zgodził się pion śledczy IPN-u, który złożył apelację. Prokurator Bogusław Czerwiński domaga się wobec Stanisława Kani zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania. Swój wniosek uzasadniał tym, że Kania jako I sekretarz podpisał wiosną 1981 r. dwa dokumenty przygotowujące stan wojenny. Tymczasem mecenas Andrzej Peterek twierdzi, że jego klient nie brał udziału w zorganizowanej grupie zbrojnej. - Same podpisy o tym nie świadczą, a te dwa dokumenty nie on opracował - mówił Andrzej Peterek.

Stanisław Kania powiedział, że IPN obciążył go „hańbiącymi i nieprawdziwymi zarzutami”. Dodał, że sugerowanie, by opowiadał się za siłowym rozwiązaniem, to „prowokacyjna ocena”.

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył w sumie dziewięć osób - członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie wprowadziła stan wojenny. Proces trwał od września 2008 r. Po wyłączeniu do oddzielnych postępowań spraw czterech oskarżonych oraz śmierci dwojga innych, w procesie zostało troje oskarżonych.

W ubiegłym roku Stanisław Kania został uniewinniony. Czesławowi Kiszczakowi sąd za udział w zorganizowanej grupie przestępczej wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu. Jego obrońca także złożył apelację, ale sąd z powodu złego stanu zdrowia byłego szefa MSW postępowanie zawiesił. Z powodu przedawnienia, ale przy uznaniu winy, Sąd Okręgowy umorzył sprawę trzeciej oskarżonej , byłej członkini Rady Państwa PRL, 83-letniej Eugenii Kempary, oskarżonej o przekroczenie uprawnień przez głosowanie za przyjęciem dekretów o stanie wojennym. Ten wyrok jest już prawomocny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)