"Są dowody na działania UOP będące w kolizji z prawem"
Zdaniem członka sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen Konstantego Miodowicza (PO), są już dowody na istnienie działań UOP, które "pozostają w kolizji z obowiązującym prawem". Miodowicz uważa, że UOP zdobył projekt kontraktu PKN Orlen ze spółką J&S w "trybie naruszającym obowiązujące w naszym kraju uregulowania prawne".
Kolizja z prawem
Mamy do czynienia z działaniami, które pozostają w kolizji z obowiązującym prawem - powiedział Miodowicz.
O próbach werbunku przez Urząd Ochrony Państwa pracowników PKN Orlen; o "brutalnych najściach" oficerów Urzędu na te osoby oraz o zdobyciu przez UOP kontraktu PKN Orlen z firmą J&S (na dostawy do PKN Orlen rosyjskiej ropy przez spółkę J&S) mówił Miodowicz podczas wtorkowego przesłuchania przez komisję b. szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.
Poseł powiedział, że "komisja wie, że UOP realizował cały szereg przedsięwzięć wobec personelu PKN Orlen". Wymienił w tym kontekście "próby werbunku niektórych spośród nich, jak np. w przypadku pani Małgorzaty K". Dodał, że niektórzy "doświadczali brutalnych najść, i to w godzinach nocnych, przez funkcjonariuszy UOP, jak pani Agnieszka J.".
Strategicznych kontraktach zagranicznych PKN Orlen
Miodowicz oświadczył też, że były p.o. szef UOP Zbigniew Siemiątkowski w sierpniu tego roku informował, że jego funkcjonariusze weszli w posiadanie informacji o projektowanych strategicznych kontraktach zagranicznych PKN Orlen. Sugerował, że treść tego kontraktu (z J&S) była UOP znana; sugerował - a komisja wie, że nie bezpodstawnie - powiedział Miodowicz.
Podczas przerwy w posiedzeniu komisji śledczej Miodowicz powiedział, że "zaczyna współczuć panu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu."
Okazuje się, że był on w życiu uwikłany w wiele trudnych sytuacji, ale to, co obecnie ma miejsce, i to, co nastąpiło w trakcie jego funkcjonowania w obrębie rządu Leszka Millera, wprowadza go w sytuację kontrowersyjną z punktu widzenia obowiązującego prawa. Przyjdzie mu za to zapewne zapłacić wysoką cenę - powiedział Miodowicz.
Zeznający przed sejmową komisją b. prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski zarzucił niekompetencję Urzędowi Ochrony Państwa, zaprzeczając informacjom zawartym w notatce UOP-u z listopada 2001 r. przytoczonej przez Konstantego Miodowicza (PO).
Notatka UOP
Miodowicz zacytował Modrzejewskiemu notatkę Zarządu Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa UOP z 21 listopada 2001 r. skierowaną do premiera, prezydenta i ministra gospodarki.
Zarząd ten 21 listopada 2001 r. poinformował pana prezydenta, premiera, ministra gospodarki, że początkowo był pan przeciwny tzw. monopolowi J&S, ale zmienił pan zdanie, jak informuje się prezydenta, premiera i ministra gospodarki, pod wpływem kontaktów z Michałem Frąckowiakiem, byłym prezesem przedsiębiorstwa Nafta Polska S.A. Miał pan z nim peregrynować w Alpy, bawić się w Wiedniu. Jak to było, dlaczego pan okazał się tak podatny na wpływy Frąckowiaka? - pytał poseł.
Nigdy nie byłem z panem Michałem Frąckowiakiem (...) na żadnej wyprawie gdziekolwiek za granicą - odpowiedział Modrzejewski. Pan Frąckowiak nie spowodował, że pan zmieniał kiedykolwiek zdanie o formie J&S? - dopytywał Miodowicz. Nie - odparł były szef PKN Orlen.
Miodowicz poinformował też, że w tej samej notatce zasugerowano bliżej nieokreślony - "personalny, organizacyjny czy może kapitałowy związek" firmy J&S z hamburską firmą - operatorem firmy Jukos. Modrzejewski odpowiedział, że nic mu nie wiadomo o takim związku obu firm, a wręcz przeciwnie: w negocjacjach, które prowadził PKN Orlen, odnoszono wrażenie, że "raczej relacje są pomiędzy tymi firmami wrogie".
Niekompetencja UOP
Sugeruje pan niekompetencję UOP-u - skomentował Miodowicz. Jeżeli taka była opinia, to tak. Nawet nie sugeruję, tylko stwierdzam - odparł Modrzejewski.
Odpowiadając na kolejne pytanie, były prezes PKN Orlen oświadczył, że nie czuł się "manipulowany przez agentów" i że nie odniósł wrażenia, by szefowie J&S "poddawali go "szpiegowskiej indagacji".