Seniorzy z dobrą pamięcią mają znacznie większe neurony. Nie cierpią też na Alzheimera

Neurony w obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć mogą być o 10 proc. większe u osób w wieku 80 lat lub starszych, które zachowały doskonałą pamięć, w porównaniu z rówieśnikami o słabszej pamięci, a nawet z osobami o 20-30 lat młodszymi. Osoby te określane w badaniach jak "superseniorzy" wydawały się też bardziej odporne na choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera.

"Superseniorzy" wydawały się też bardziej odporne na choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera.
"Superseniorzy" wydawały się też bardziej odporne na choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera.
Źródło zdjęć: © Pexels

28.10.2022 15:52

Zapewne każdy z nas chciałby cieszyć się dobrą pamięcią i sprawnym umysłem również w jesieni swojego życia. Wydaje się, że część ludzi ma w tym kierunku większe predyspozycje biologiczne. Choć z wiekiem większość ludzi doświadcza osłabienia funkcji poznawczych, to w nowych badaniach, które ukazały się na łamach pisma "Journal of Neuroscience", naukowcy zidentyfikowali tzw. superstaruszków czy superseniorów, czyli osoby w wieku powyżej 80 lat z wyjątkowo dobrą pamięcią, co najmniej tak dobrą, jak osoby od 20-30 lat młodsze. Naukowcy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego się tak dzieje.

Mózgi "superseniorów" zbadane

Za naszą pamięć odpowiadają neurony w części mózgu nazywanej korą śródwęchową. Wydaje się zatem logiczne, że kora cieszących się lepszą pamięcią "superseniorów" powinna być w znacznie lepszej kondycji, niż innych osób. Jednym z podstawowych pytań, na jakie należałoby znaleźć odpowiedź, jest zatem wyjaśnienie dlaczego tworzące ją neurony "superseniorów" zachowują się w inny sposób?

Naukowcy podjęli się zbadania tej kwestii w ramach Northwestern Super Aging Research Program. Istotną częścią tego programu były pośmiertne badania mózgów "superseniorów". Uczestnicy-ochotnicy dobrowolnie zgodzili się przekazać swoje organy na cele naukowe.

Pod lupę naukowców wzięta została przede wszystkim kora śródwęchowa. Składa się ona z ułożonych na sobie 6 warstw neuronów, przy czym szczególnie ważna jest tutaj warstwa II, ponieważ odbierając informacje z innych centrów funkcjonuje jako niezwykle kluczowy "hub" odpowiedzialny właśnie za naszą pamięć. Zbadanie kory śródwęchowej było szczególnie istotne, ponieważ to właśnie ta kora jest miejscem, w którym zaczyna się rozwijać choroba Alzheimera. Sprawia ona, że neurony kory śródwęchowej zaczynają się degenerować, dochodzi do ich atrofii.

Neurony "superseniorów" większe i odporne na Alzheimera

Porównanie w tym względzie neuronów "superseniorów" z ich typowymi rówieśnikami wypadło zdecydowanie na ich korzyść: znajdujące się w warstwie II kory śródwęchowej neurony okazały się nie tylko większe, ale i zdrowsze. W przypadku "superseniorów" w wieku 80 lat i powyżej naukowcy stwierdzili ponadto, że ich rozmiar jest znacznie większy nie tylko w porównaniu do ich przeciętnych rówieśników, ale czasami nawet i osób młodszych od nich o 20, a nawet 30 lat.

Co również istotne: jeżeli w przypadku części osób starszych obserwowano już wczesne stadia choroby Alzheimera, to w przypadku "superseniorów" w ich neuronach nie stwierdzono w ogóle obecności łączonego z tą chorobą tzw. białka tau.

Dlaczego jednak neurony "superseniorów" są aż tak inne? Jak twierdzi Tamar Gefen z Northwestern University Feinberg School of Medicine jest możliwe, że w ich przypadku te neurony o ponadprzeciętnie większych rozmiarach mogą być obecne w mózgach już od momentu ich przyjścia na świat, a w trakcie życia są po prostu utrzymywane w dobrej kondycji. Dla lepszego zrozumienia tego, dlaczego osoby te tak długo zachowują dobrą pamięć, konieczne będą dalsze badania, które mogą mieć również olbrzymie znaczenie dla lepszego zrozumienia samej choroby Alzheimera i opracowania lepszych metod jej leczenia. Ważne będzie przede wszystkim wyjaśnienie jakie właściwości chemiczne, jak i metaboliczne sprawiają, że neurony "superseniorów" są na tę chorobę w tak dużym stopniu odporne?

Źródło: Northwestern University, fot. Pixabay/CC0 Public Domain

Źródło artykułu:DziennikNaukowy.pl
Zobacz także
Komentarze (7)