Trwa ładowanie...
20-11-2014 14:25

Rzeszów: policjanci zamieszani w uprowadzenie i zastraszenie biznesmena

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów prowadzi śledztwo dotyczące uprowadzenia rzeszowskiego biznesmena na zlecenie dwóch innych przedsiębiorców. W sprawę zamieszanych jest dwóch policjantów, pojawia się w niej także ksiądz. Zarzuty postawiono ośmiu osobom.

Rzeszów: policjanci zamieszani w uprowadzenie i zastraszenie biznesmenaŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d21zwix
d21zwix

Jak poinformował dziennikarzy zastępca szefa rzeszowskiej prokuratury Łukasz Harpula, uprowadzony przedsiębiorca (prokuratura ze względu na jego dobro nie podaje jego personaliów) był najpierw psychiczne zastraszany przez porywaczy, a później przewieziony do notariusza, aby podpisał różne dokumenty.

Tam uprowadzony przedsiębiorca, korzystając z chwilowej nieobecności porywaczy, poprosił na piśmie notariusza o wezwanie policji. Po przyjeździe funkcjonariuszy odzyskał wolność.

Harpula wyjaśnił, że spółka, której prezesem jest porwany biznesmen jest powiązana z dwoma przedsiębiorcami z Rzeszowa - Mirosławem M. i Ryszardem P. - zleceniodawcami porwania. Spółka kierowana przez porwanego miała być dłużna przedsiębiorcom około 41 mln zł.

W śledztwie ustalono, że obaj biznesmeni chcąc odzyskać od mężczyzny swoje pieniądze skontaktowali się ze znajomym księdzem z Warszawy, który z kolei skontaktował ich z przedsiębiorcą z Żyrardowa Rafałem K. - Panowie ustalili, że najlepszym sposobem na odzyskanie długu będzie zastraszenie biznesmena, najlepiej przez policjantów - mówił prokurator.

d21zwix

Rafał K. poprosił o pomoc w zorganizowaniu akcji znajomego oficera z Komendy Stołecznej Policji Zbigniewa G., a ten zaangażował w sprawę swą znajomą Annę Z., a także prywatnego przedsiębiorcę z Wołomina. Swoją pomoc policjant wycenił na kilkaset tysięcy zł, a kobieta miała te pieniądze odebrać od zleceniodawców. Jednak do zapłaty nie doszło z uwagi na niewykonanie zlecenia - dodał Harpula.

Dzięki Annie Z. do sprawy dołączyli jeszcze: Arkadiusz B., Ireneusz R. i policjant Leszek Z., wszyscy z Pomorza. Ci trzej mężczyźni oraz Rafał K. we wrześniu br. udając funkcjonariuszy CBŚ uprowadzili biznesmena sprzed przedszkola w Rzeszowie, gdzie mężczyzna odprowadził swoje dziecko. Skuli mężczyznę kajdankami i wywieźli poza miasto. Mieli go tam straszyć więzieniem i konsekwencjami prawnymi, oraz zmuszać do podpisania u notariusza dokumentów, na podstawie których zleceniodawcy mogliby odzyskać swoje pieniądze.

- Początkowo porwany zgodził się złożyć wyjaśnienia w prokuraturze, ale to z kolei nie spodobało się porywaczom, którzy zaczęli bardziej na niego naciskać. Wówczas mężczyzna zaczął coś podejrzewać i zgodził się na wizytę u notariusza - mówił prokurator.

Rzecznik KWP w Rzeszowie kom. Paweł Międlar dodał, że porywacze nie stosowali wobec porwanego fizycznej przemocy, poza skuciem kajdankami. Wywierali na niego presję psychiczną, np. pokazując kaburę z bronią, czy nakładając na dłonie czarne rękawiczki.

d21zwix

Po przyjeździe do notariusza, u którego czekały już przygotowane do podpisu dokumenty, uprowadzony korzystając z chwilowej nieobecności porywaczy, na kartce napisał notariuszowi prośbę, by ten wezwał policję. - Po przyjeździe patrolu policji, porywacz, który był razem z pokrzywdzonym w kancelarii, pokazał funkcjonariuszom policyjną odznakę i korzystając z zamieszania uciekł - mówił prokurator.

Międlar dodał, że był to prawdziwy policjant, aspirant z Tczewa Leszek Z.

Nad rozwikłaniem sprawy pracował specjalny zespół funkcjonariuszy KWP w Rzeszowie. Po kilku tygodniach zatrzymano wszystkich podejrzanych, czyli dwóch biznesmenów-zleceniodawców, czterech porywaczy oraz policjanta z Warszawy i jego znajomą Annę Z.

d21zwix

Porywcze są podejrzani o pozbawienie wolności uprowadzonego mężczyzny, usiłowanie wymuszenia rozbójniczego, a trzech z nich także o podszywanie się pod policjantów. Pozostałym podejrzanym zarzucono zlecenie całego procederu. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia.

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, na łączną sumę około 100 tys. zł, i zakaz opuszczania kraju. Podejrzani policjanci zostali zwieszeni w czynnościach. Jeden z nich został też wydalony ze służby, ale odwołał się od tej decyzji.

Harpula dodał, że śledztwo jest już na ukończeniu. Większość podejrzanych wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze.

d21zwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21zwix
Więcej tematów