PolskaRzeki przekroczyły stany alarmowe - będzie powódź?

Rzeki przekroczyły stany alarmowe - będzie powódź?

W 13 miejscach kraju rzeki przekroczyły stany alarmowe. W trzech województwach na południu Polski - małopolskim, śląskim i opolskim - wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu.

Rzeki przekroczyły stany alarmowe - będzie powódź?
Źródło zdjęć: © PAP

16.05.2010 | aktual.: 17.05.2010 09:28

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała, że w niektórych miejscach doszło do lokalnych podtopień, nie ma jednak informacji o poważnych zalaniach, ani o wystąpieniu rzek z koryt. Tam, gdzie doszło do podtopień, pomaga straż pożarna.

Stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w 60 miejscach. W Wielkopolsce, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wprowadzono drugi stopień zagrożenia ulewnymi deszczami.

IMGW ostrzega, że w województwie małopolskim, lokalnie w rejonach górskich i podgórskich, może spaść do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy. Na Opolszczyźnie, na Płaskowyżu Głubczyckim natomiast wielkość opadów może sięgać 110 litrów. Na Śląsku, w rejonach górskich i podgórskich, może spaść do 100 litrów deszczu. Tak intensywne opady mogą powodować liczne podtopienia, zniszczenia zabudowań, dróg, mostów, a także trudności komunikacyjne i zagrożenie życia.

Małopolska

Z powodu silnych opadów deszczu podniósł się rano poziom wody w małopolskich rzekach. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dziewięciu miejscach. Nigdzie nie jest przekroczony stan alarmowy ani rzeka nie opuściła koryta.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka, stan ostrzegawczy jest przekroczony: na Wiśle w Jawiszowicach o 85 cm, na Sole w Oświęcimiu o 25 cm, na Stryszawce w Suchej Beskidzkiej o 21 cm, Skawince w Radziszowie o 62 cm, Stradomce w Stradomce o 22 cm, Lubieńce w Lubieniu o 4 cm, Niedziczance w Niedzicy o 7 cm, Czarnym Dunajcu w Nowym Targu o 38 cm, Łubince w Nowym Sączu o 11 cm.

Ulewy spowodowały lokalne drobne podtopienia i zalania piwnic.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez powiatowe centra zarządzania kryzysowego i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nadal zapowiadane są opady deszczu.

Również na Podhalu podnosi się powoli poziom wody w rzekach. W trzech miejscowościach woda przekroczyła poziom ostrzegawczy. Jednak, jak zaznacza nowotarska straż pożarna, poza trzema podtopieniami piwnic, nie odnotowano innych poważniejszych zdarzeń.

Od rana w Zakopanem pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Temperatura spadła do plus 3 stopni. Na Kasprowym Wierchu sypie śnieg, a temperatura spadła do 3 stopni poniżej zera.

Pogarsza się sytuacja na rzekach w regionie tarnowskim. Wskutek trwających opadów deszczu stany ostrzegawcze przekroczyła rzeka Biała w miejscowości Grybów i w miejscowości Ciężkowice.

W regionie powstały lokalne podtopienia piwnic, pól uprawnych i dróg lokalnych. Zalany został odcinek drogi w miejscowości Ciężkowice w kierunku Tursko-Bogoniowice.

Władze powiatowe rozważają wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego.

Śląsk

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego i żywieckiego oraz w Bielsku Białej - podało centrum zarządzania kryzysowego wojewody.

Zarządzenie w tej sprawie obowiązuje od godziny 22 w sobotę. Decyzja wojewody zapadła w związku z prognozowanymi opadami deszczu i groźbą przekroczenia stanów alarmowych w tych rzekach regionu, gdzie poziom wód systematycznie rośnie.

Wprowadzenie pogotowia ma charakter prewencyjny. Jak dotąd, mimo zauważalnego wzrostu stanu wód i przekroczenia w wielu miejscach stanów ostrzegawczych, w regionie nie doszło do powodzi i podtopień.

Już w piątek pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wójt gminy Rudziniec k. Gliwic. Mimo zagrożenia podtopieniami, na razie sytuacja jest tam stabilna, na bieżąco monitorowana. Dotychczas nie doszło do podtopień lub zalania budynków mieszkalnych. Z obserwacji śląskich służb hydrologicznych wynika, że w czasie minionej doby, w wyniku opadów deszczu, w zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły, dominowały niewielkie wzrosty poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Na Wiśle poziom wody był w górnej części strefy stanów wysokich, a na dopływach tej rzeki na pograniczu stanów średnich i wysokich. Spodziewany jest wzrost stanu wód.

Rano w woj. śląskim stan alarmowy był nieznacznie przekroczony jedynie na Brynicy w miejscowości o takiej samej nazwie. W związku z tym zwiększono zrzut wody ze zbiornika Kozłowa Góra.

Stany ostrzegawcze były przekroczone na rzece Rudzie w Rudzie Kozielskiej, na Małej Panwi w Krupskim Młynie, na Odrze w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, na Wiśle w Ustroniu-Obłaźcu, na Pszczynce w Pszczynie oraz na Przemszy na posterunku Radocha i Szabelni w Sosnowcu.

Synoptycy i hydrolodzy przewidują, że prognozowane intensywne opady deszczu spowodują wzrost stanu wód większości rzek powyżej stanów alarmowych. Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, przybory wód mogą być bardzo gwałtowne. Znaczne wzrosty stanów wody mogą wystąpić m.in. na górnej Odrze.

Świętokrzyskie

Deszcz pada intensywnie również w województwie świętokrzyskim. Pogoda wymogła na organizatorach zmiany w programie Jarmarku Świętokrzyskiego. Meteorolodzy ostrzegają przed wzrostem stanów wody w rzekach.

Deszcz pokrzyżował plany organizatorom V Jarmarku Świętokrzyskiego, którego najważniejszym punktem była rekonstrukcja pielgrzymki króla Władysława Jagiełły z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Królewski orszak, z Danielem Olbrychskim w roli Jagiełły, miał przejść Drogą Królewską przez las Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dotarł jedynie do figury Świętego Emeryka stojącej przy wejściu do lasu, a uczestnicy pielgrzymki zostaną przewieziono na Święty Krzyż samochodami.

Dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego powiedział, że stany ostrzegawcze przekroczone są, nieznacznie, w czterech miejscach: o kilka cm w Morawicy i w Mniszku na Nidzie oraz w Pińczowie na Czarnej Staszowskiej, a o 20 cm w Koprzywnicy na Koprzywiance.

Według oficera dyżurnego świętokrzyskiej straży pożarnej od godz. 7 do 10 strażacy osiem razy interweniowali w związku z pogodą.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie ostrzega, że w ciągu najbliższej doby w województwie świętokrzyskim, w wyniku prognozowanych w dalszym ciągu opadów, w zlewni Nidy, Czarnej, Koprzywianki oraz Kamiennej, spodziewany jest wzrost stanów wody w dolnej części strefy stanów wysokich, lokalnie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)