Trwa ładowanie...
31-07-2008 13:16

Rzeczywistość wirtualna wyleczy z alkoholizmu?

Powrót do niekontrolowanego picia alkoholu może być wywołany przywołaniem widoku czy zapachu ulubionego drinka, a nawet nastroju miejsca, w którym się zwykle piło - piszą
naukowcy na łamach "Biological Psychiatry". Ich zdaniem, zjawisko
to można wykorzystać w terapii alkoholizmu, wykorzystując rzeczywistość wirtualną.

Rzeczywistość wirtualna wyleczy z alkoholizmu?Źródło: Jupiterimages
dfs7h9l
dfs7h9l

U alkoholików abstynentów powrót do nałogu może być wywołany przez proste bodźce zmysłowe - widok, zapach czy smak ulubionego alkoholu lub też odwiedzanie miejsc, w których dana osoba zwykle piła alkohol.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco potwierdzili te obserwacje na modelu zwierzęcym. Szczurom w laboratorium podawano niewielką ilość alkoholu, jednocześnie emitując określony dźwięk. Szczury skojarzyły dźwięk i obecność alkoholu. Eksperyment odbywał się w nowym dla zwierząt otoczeniu, z innymi zapachami i odmiennym światłem.

Następnie w innym otoczeniu zwierzęta słyszały ten sam dźwięk, ale nie dostawały alkoholu. Po kilku sesjach szczury nauczyły się, że dźwięk nie oznacza już obecności alkoholu. Przestawały więc go szukać. Jednak po ponownym przeniesieniu do pierwszego pomieszczenia i wyemitowaniu dźwięku, szczury na nowo zaczynały poszukiwanie alkoholu.

Jak tłumaczy prowadząca badania, Nadia Chaudhri, doświadczenie to pokazuje, jak bardzo otoczenie oddziałuje na zachowanie się szczurów, wywołując w nich automatyczną reakcję poszukiwania alkoholu.

dfs7h9l

Okazało się jednak, że reakcję tę można osłabić, kiedy w otoczeniu, w którym zwierzę spodziewa się natrafić na alkohol, niczego nie znajdzie. Po pewnej liczbie sesji u szczurów wygasa odpowiedź na bodźce zapowiadające obecność alkoholu.

Zdaniem naukowców, technikę behawioralną opartą na tym mechanizmie można by stosować w terapii alkoholizmu. Jak komentuje John H. Krystal z Yale University School of Medicine, może to być odwiedzanie rzeczywistych barów i sklepów z alkoholem. Jednak, jak dodaje naukowiec, terapia ta może się świetnie sprawdzić z zastosowaniem rzeczywistości wirtualnej - kiedy pacjent odbywa wirtualne wycieczki po barach lub nawet sam projektuje otoczenie, w którym odbywać się będzie sesja terapeutyczna.

Naukowcy zapowiadają przeprowadzenie dalszych badań, w celu określenia skuteczności techniki. Już teraz jednak wiążą z nią duże nadzieje.

dfs7h9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfs7h9l
Więcej tematów