"Rzeczpospolita" ponownie najlepsza
W sierpniu liderem rankingu najczęściej cytowanych mediów była 'Rzeczpospolita'.
Media powoływały się na nią 1361 razy, głównie cytując informację dotyczącą współpracownika SB o pseudonimie „Delegat” - wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów.
Gazeta Wyborcza znalazła się w sierpniu na drugiej pozycji w rankingu; cytowano ją o 202 razy rzadziej niż Rzeczpospolitą. Podobnie jak lider sierpniowego zestawienia, Wyborcza była najczęściej przywoływana w przeglądach prasy, a także w kontekście polityki polskiej. Dziennik i Życie Warszawy zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce, różnica pomiędzy nimi a liderami rankingu wciąż pozostaje duża - każdy z tytułów był cytowany ponad 500 razy rzadziej.
Rzeczpospolita - 1861Gazeta Wyborcza - 1059Dziennik - 921Życie Warszawy - 916Wprost - 380TV TRWAM - 234Puls Biznesu - 204Gazeta Prawna - 204Fakt - 120Super Express - 117Parkiet - 109PR 3 - 99TVN 24 - 98Newsweek - 93PR 1 - 91
Wysokie piąte miejsce w rankingu zajął tym razem tygodnik Wprost, który cytowano 380 razy, w zdecydowanej większości w kontekście oskarżeń dziennikarza tygodnika wobec Z. Herberta.
W rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy po raz kolejny zwyciężyła Rzeczpospolita.
Natomiast zmianie uległa kolejność najczęściej cytowanych stacji radiowych w rankingu w tym miesiącu. Na pierwszym miejscu znalazła się stacja PR3. Liderem wśród cytowanych stacji telewizyjnych została w sierpniu TV Trwam, o której pozycji zdecydowały odniesienia do oskarżeń A. Macierewicza pod adresem polskich ministrów spraw zagranicznych. Pierwszą pozycję w zestawieniu portali internetowych zajęła tym razem Interia.pl, za nią uplasował się Onet.pl. W sierpniu najczęściej cytowanym tygodnikiem ogólnopolskim okazał się Wprost. Był on cytowany aż 287 razy częściej niż Newsweek, który zajął tym razem drugie miejsce wśród tygodników.
W sierpniu media podejmowały tematy dotyczące m.in. zarzutów współpracy Zbigniewa Herberta z SB, afery związanej z wypowiedzią A. Macierewicza, współpracy księży z SB a także sprawy „Delegata”. Dziennikarze często powoływali się na inne media również w kontekście afer dotyczących działalności PZPN oraz spraw związanych z komisją bankową. Najczęstszym tematem powołań były wzmianki w przeglądach mediów oraz polityka polska.
Najczęściej cytowano media ogólnopolskie – 6086 razy, zaś media lokalne i regionalne – 1316. Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem zostało po raz kolejny Życie Warszawy.
Sierpniową analizę przeprowadzono na podstawie 5855 materiałów prasowych, programów radiowych i telewizyjnych. Pojawiły się w nich 7402 odniesienia do informacji podawanych na łamach innych mediów - 3118 w prasie, 2575 w telewizji i 1709 w radiu.
dane za lipiec 2006