Rzeczpospolita liderem
Trybuna i Super Express powróciły po dłuższej przerwie do ścisłej czołówki w lipcowym rankingu najczęściej cytowanych mediów.
25.08.2006 09:10
Liderem zestawienia przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów po raz kolejny została Rzeczpospolita.
Rzeczpospolita, na której doniesienia dziennikarze powoływali się 1194 razy, pozostała w lipcu najczęściej cytowanym medium. Jej informacje najczęściej były wymieniane w przeglądach prasy, a także w kontekście rankingów i sondaży oraz polityki polskiej. Cytowane publikacje dziennika dotyczyły również procesu lustracyjnego Zyty Gilowskiej.
Gazeta Wyborcza uplasowała się w lipcu na drugiej pozycji w rankingu; cytowano ją o 59 razy rzadziej niż Rzeczpospolitą. Podobnie jak lider lipcowego zestawienia, Wyborcza była najczęściej przywoływana w przeglądach prasy, a także w kontekście polityki polskiej. Dziennik i Życie Warszawy zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce, jednak różnica pomiędzy nimi a liderami rankingu jest znaczna - każdy z tytułów był cytowany ponad 500 razy rzadziej.
Rzeczpospolita - 1194Gazeta Wyborcza - 1138Dziennik - 690Życie Warszawy - 564Trybuna - 198Gazeta Prawna - 185Super Express - 182Puls Biznesu - 156Newsweek - 143Wprost - 137Fakt - 130Radio Zet -127Nasz Dziennik - 115TVN 24 - 109PR 3 - 96
Wysokie piąte miejsce w rankingu zajęła Trybuna, którą cytowano 198 razy. Pozycję w rankingu poprawił także Super Express - na jego doniesienia powoływano się 182 razy, co pozwoliło gazecie zająć 7 miejsce w rankingu i objąć pozycję lidera w kategorii tabloidów.
W rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy również zwyciężyła Rzeczpospolita.
Kolejność najczęściej cytowanych stacji radiowych w rankingu nie uległa zmianie. Radio ZET pozostało na pierwszym miejscu, a PR3 nadal zajmuje drugą pozycję. Drobna zmiana zaszła na szczycie zestawienia najczęściej cytowanych stacji telewizyjnych – na pozycji lidera TVN24 zastąpił TVN. Onet.pl utrzymał pierwszą pozycję w zestawieniu portali internetowych, za nim uplasowała się Interia.pl.
W lipcu media podejmowały tematy m.in. lustracji Zyty Gilowskiej, współpracy księży z SB, afery związanej z publikacją Tageszeitung o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Dziennikarze często powoływali się na inne media również w kontekście afer dotyczących działalności PZPN oraz spraw związanych z PZU. Najczęstszym tematem powołań były wzmianki w przeglądach mediów oraz polityka polska.
W lipcu najczęściej cytowanym tygodnikiem ogólnopolskim okazał się Newsweek. Wyprzedził on Wprost i Politykę, która nie znalazła się w pierwszej piętnastce zestawienia.
Najczęściej cytowano media ogólnopolskie – 5512 razy, zaś media lokalne i regionalne – 990. Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem zostało Życie Warszawy.
Lipcową analizę przeprowadzono na podstawie 5309 materiałów prasowych, programów radiowych i telewizyjnych. Pojawiło się w nich 6502 odniesień do informacji podawanych na łamach innych mediów - 2816 w prasie, 2313 w telewizji i 1373 w radiu.