"Rzeczpospolita": Jesienne obietnice Donalda Tuska
Donald Tusk przechodzi do ofensywy. Tuż po zakończeniu Euro 2012 premier zapowiedział, że rząd bierze się ostro do pracy. Dziennik "Rzeczpospolita" zauważa jednak, że najnowsze propozycje premiera mogą wywołać spore zamieszanie i doprowadzić do konfliktu z koalicjantem, Kościołem i nauczycielami.
05.07.2012 | aktual.: 05.07.2012 11:25
Jedną ze spraw, która od dawna budzi kontrowersje jest sprawa likwidacji Funduszu Kościelnego. Rząd proponuje, by zastąpił go dobrowolny opis podatkowy w wysokości 0.3 proc. Ta propozycja budzi jednak sprzeciw Kościoła katolickiego oraz innych związków wyznaniowych, które argumentują, że jest ona zdecydowanie zbyt niska.
Spore emocje budzi także zapowiedź ratyfikacji konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Jeśli ten pomysł przejdzie, do konfliktu może dojść wewnątrz rządu i samej PO - przewiduje "Rzeczpospolita". Przeciwni ustawie są bowiem ministrowie PO i PSL oraz część posłów Platformy, którzy sugerują, ze nie jest przesądzone, czy w sejmie znajdzie się większość do ratyfikacji konwencji.
Sprzeciw wywołują także planowane zmiany w Karcie Nauczyciela. Najważniejsza dotyczy godzin pracy. Nauczyciele mieliby pracować nie 18, lecz 20 godzin w tygodniu. Skrócone zostałyby także urlopy. Nauczyciele mieliby prawo do 52 dni płatnego urlopu w roku, a nie ponad 70 dni roboczych, jak dziś. Biorąc pod uwagę silny opór środowiska nauczycielskiego, może się to okazać trudne do wykonania - zauważa "Rzeczpospolita".