Trwa ładowanie...
06-09-2013 02:45

"Rzeczpospolita": Awantura o przedszkola

Tysiące rodziców podpisują się pod petycjami wzywającymi resort edukacji do nowelizacji ustawy przedszkolnej lub wydania takiej interpretacji przepisów, która pozwoli na organizowanie zajęć dodatkowych w przedszkolach według starych reguł, pisze "Rzeczpospolita". Zmiany wprowadzone przez rząd mocno ograniczyły ofertę edukacyjną dla dzieci. Z dnia na dzień zatrudnienie straciły też tysiące drobnych przedsiębiorców.

"Rzeczpospolita": Awantura o przedszkolaŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d1lf9vm
d1lf9vm

Chodzi o zmiany, które weszły w życie 1 września. Zgodnie z nimi rodzice za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem (pierwsze 5 finansuje gmina) nie mogą płacić więcej niż 1 zł.

W efekcie przedszkola musiały zrezygnować ze współpracy z zewnętrznymi firmami, które organizowały dzieciom np. zajęcia z baletu, koła teatralne czy naukowe, bo opłaty za nie wykraczały poza ustaloną przez Ministerstwo Edukacji symboliczną złotówkę.

Ministerialne regulacje doprowadziły do absurdalnej sytuacji, w której wszystkie zainteresowane strony są wściekłe. Rodzice, bo nie mogą wykupić dziecku dodatkowych zajęć, które do tej pory przedszkole oferowało i przekonują, że państwo ograniczyło ich swobodę wyboru ścieżki edukacyjnej dziecka.

Przedszkola, bo muszą tłumaczyć się przed zirytowanymi rodzicami i boleśnie odczuwają zbyt głęboką ingerencję państwa w ofertę edukacyjną, którą do tej pory kreowały, odpowiadając na zapotrzebowanie rodziców. Z dnia na dzień zatrudnienie straciły też tysiące drobnych przedsiębiorców (osób z uprawnieniami pedagogicznymi), które żyły z organizowania przedszkolakom dodatkowych zajęć.

d1lf9vm

Janusz Patynek, właściciel firmy językowej z Poznania, z dnia na dzień stracił 40 klientów, bo tyle przedszkoli kupowało u niego lekcje językowe od 24 lat. To dlatego zdecydował się napisać petycję do MEN.

W ciągu trzech dni pod tą petycją podpisało się ponad 7 tys. osób, z godziny na godzinę przybywają setki kolejnych. W innej petycji Agnieszka Błaszkiewicz z Gdańska domaga się zniesienia zapisu ustawy, który mówi, że wszystkie formy organizacji zajęć dodatkowych nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców - czytamy.

Ministerstwo: nie ma problemu

Ministerstwo Edukacji tłumaczy, że problemu nie ma - pisze gazeta. Przedszkola mogą dalej oferować zajęcia dodatkowe przez zewnętrzne firmy, pod warunkiem że rodzice nie będą płacić za nie więcej niż 1 zł. Resort podpowiada też, że przedszkola mogą zatrudnić nauczycieli z dodatkowymi uprawnieniami, np. do nauki języka angielskiego, lub powierzyć dodatkowe zajęcia zatrudnionym już nauczycielom. Wskazuje, że na ten cel są przecież dodatkowe pieniądze, które trafią do samorządów w formie dotacji.

W niektórych placówkach to się udało, ale w zdecydowanej większości przedszkoli zatrudnieni tam wychowawcy nie mają odpowiednich kompetencji.

Źródło: Rzeczpospolita

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj